Logo Prezydencji przedstawia polską flagę przenikającą litery EU, co odzwierciedla ponad 20-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie oraz partnerstwo i synergię. Podkreśla ono sprawność działania Polski w kraju i za granicą, skuteczność w budowaniu spójności UE oraz umacnianiu sojuszy międzynarodowych. Czerpie inspirację z najnowszej historii Polski. Symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do najlepszych tradycji Solidarności, oraz wpisuje się w szerszy kontekst powrotu Polski do głównego nurtu debaty europejskiej. Twórcą logo jest Jerzy Janiszewski – ten sam artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 roku, a także poprzedni symbol polskiej Prezydencji z 2011 roku.
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. Przewodniczy wtedy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach i dba o ciągłość prac UE.
Państwa członkowskie, które sprawują prezydencję po sobie, ściśle współpracują w grupach po trzy nazywanych triem. System ten został wprowadzony w 2009 r. traktatem lizbońskim. Każda trójka ustala długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy program sześciomiesięczny.
Obecne trio składa się z Polski, Danii i Cypru.
Polska prezydencja koncentruje się na wzmacnianiu następujących siedmiu wymiarów europejskiego bezpieczeństwa:
- Zdolność do obrony
- Ochrona ludzi i granic
- Odporność na obcą ingerencję i dezinformację
- Bezpieczeństwo i swoboda działalności gospodarczej
- Transformacja energetyczna
- Konkurencyjne i odporne rolnictwo
- Bezpieczeństwo zdrowotne
Zadania prezydencji
Prezydencja kieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość działań UE, porządek procedur legislacyjnych i współpracę państw członkowskich. Musi więc być uczciwym i bezstronnym mediatorem.
Prezydencja ma dwa główne zadania:
Planować i prowadzić posiedzenia Rady i jej organów przygotowawczych
Prezydencja przewodniczy posiedzeniom Rady w poszczególnych składach (z wyjątkiem Rady do Spraw Zagranicznych) oraz jej organów przygotowawczych. Są wśród nich stałe komitety (takie jak Komitet Stałych Przedstawicieli – Coreper) oraz grupy robocze i komitety zajmujące się bardzo szczegółowymi sprawami.
Prezydencja dba, by dyskusje przebiegały prawidłowo i by przestrzegany był regulamin Rady i jej metody pracy. Organizuje również wiele formalnych i nieformalnych posiedzeń w Brukseli i w swoim państwie.
Reprezentować Radę w stosunkach z innymi instytucjami UE
Prezydencja reprezentuje Radę w kontaktach z innymi instytucjami UE, zwłaszcza z Komisją i Parlamentem Europejskim. Stara się wypracowywać porozumienia w sprawie aktów ustawodawczych podczas rozmów trójstronnych, nieformalnych negocjacji i posiedzeń komitetu pojednawczego.
Prezydencja ściśle koordynuje prace z:
- przewodniczącym Rady Europejskiej
- wysoką przedstawicielką Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Pomaga im w pracach, a czasem wykonuje pewne zadania w zastępstwie wysokiej przedstawicielki, np. reprezentuje Radę do Spraw Zagranicznych przed Parlamentem Europejskim lub przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych podczas rozmów o wspólnej polityce handlowej.
W naszej szkole jest zaplanowany szereg działań służących upowszechnianiu wiedzy dotyczącej członkostwa i prezydencji Polski w UE. W najbliższym czasie nauczyciele historii planują przeprowadzenie lekcji tematycznych metodą projektu, co będzie służyło kształtowaniu kompetencji kluczowych. Planowane są także: konkurs plastyczny i konkurs wiedzy dotyczące członkostwa Polski w UE.