Wszyscy znamy nasze polskie zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. Ale czy wiecie jak spędzają święta mieszkańcy innych państw na świecie? Niektóre z tradycji, z którymi możemy spotkać się w innych krajach mogą zaskoczyć. Mimo tego, że Boże Narodzenie jest bardzo skomercjalizowanym świętem i obchodzi się je praktycznie na całym świecie, to w wielu państwach sposób świętowania różni się od tego, jaki znamy na co dzień. Zależy to przede wszystkim od regionu oraz dominującej religii.
Tradycja łamania się opłatkiem istnieje jedynie w Polsce. W Hiszpanii prezenty rozdawane są dopiero 6 stycznia na święto Trzech Króli, a odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Mieszkańcy Caracas w Wenezueli już od kilku lat bardzo tłumnie uczęszczają do kościołów na świąteczne msze na rolkach. Nikt do końca nie wie, dlaczego rolki. Przypuszcza się, że jest to zamiennik sanek, ponieważ w grudniu temperatury w Wenezueli sięgają 30 stopni Celsjusza. Najważniejszą świąteczną potrawą w Japonii są kurczaki z KFC! Co roku sieć restauracji przygotowuje specjalne bożonarodzeniowe warianty swoich flagowych kubełków. Dzieci w Australii oczekują na prezenty od świętego Mikołaja, który przybywa na desce surfingowej, a w jego zaprzęgu znajdziemy delfiny lub kangury.
Frohe Weihnachten, czyli w języku niemieckim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Pod takim tytułem uczniowie klas I, II, III i IV przygotowali w ramach projektu edukacyjnego i lekcji kulturoznawczej wystawę plastyczną oraz prezentacje multimedialne dotyczące tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech i krajach niemieckiego obszaru językowego DACHL. Nie każdy wie, że zwyczaj strojenia świątecznej choinki wywodzi się właśnie z Niemiec, a uważana za jedną z najpiękniejszych kolęd „Cicha noc” powstała w Austrii, ani, że za najpiękniejsze jarmarki świąteczne uważane są niemieckie Weihnachtsmärkte. Jakie zwyczaje świąteczne panują u naszych zachodnich sąsiadów? Jakie są podobieństwa i różnice? Czy Niemcy dzielą się opłatkiem i gdzie niemieckie dzieci znajdują prezenty? Kim, albo czym jest Krampus i dlaczego w Niemczech przychodzi dwóch św. Mikołajów…? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie zwiedzając naszą wystawę na II piętrze korytarza w budynku Centrum.
Serdecznie zapraszamy! Wir laden Euch herzlich ein!
Marta Maciorowska