W ZSCKR w Karolewie przez nauczycielki biologii kolejny rok realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Biologia w praktyce”. W minionych miesiącach lekcje z tego przedmiotu odbywały się w myśl zasady Konfucjusza: „Usłyszałem i zapomniałem, zobaczyłem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem.”
Oto niektóre z nich:
- Uczniowie klasy 4LTH po napisanym sprawdzianie 22 listopada2024 r. pod kierunkiem pani Agnieszki Giedrys – nauczycielem biologii, wykonali ciekawe doświadczenie z zastosowaniem 5 % płynu Lugola. Młodzież wykrywała pilisacharydy w pieczywie. Uczniowie postawili problem badawczy – „Czy w bułce znajduje się skrobia?” Wykonali próbę badawczą, którą była rozdrobniona bułka wymieszana z wodą destylowaną oraz dwie próby kontrolne. Próbę kontrolną pozytywną stanowiła zawiesina skrobi w wodzie. Próbą kontrolną negatywną była woda destylowana. Do każdej próby uczniowie dodali kilka kropli odczynnika – płynu Lugola. Pod wpływem skrobi płyn zabarwił się w roztworze na kolor granatowy. Przy braku wielocukru uczniowie obserwowali jasnopomarańczowe zabarwienie wody. Młodzież wysnuła wnioski. Potwierdziła postawioną hipotezę, a ponadto była zadowolona z przebiegu lekcji. Tym motywującym sposobem uczniowie poćwiczyli także zadania maturalne.
- Klasa 3 HT na lekcjach biologii w październiku i listopadzie pod kierunkiem pani Magdaleny Witkowskiej – Hrycek zgłębia zoologię – naukę o zwierzętach. W związku z tym uczniowie na lekcjach mają możliwość obserwacji omawianych grup zwierząt. Na zajęciach praktycznych z przedmiotów zawodowych uczniowie zebrali z ogrodu dżdżownice, które posłużyły za modele do obserwacji znanej wszystkim grupy zwierząt – pierścienic. Uczniowie w klasie opisywali i obserwowali ruch zwierząt oraz ich wygląd zewnętrzny. W listopadzie również dzięki zaangażowaniu wybranych uczniów z klasy, uczniowie mieli także możliwość obserwacji budowy zewnętrznej i wewnętrznej ryby na przykładzie szczupaka i karasia. Zapoznali się z morfologią i czynnościami życiowymi tych organizmów.
Lekcje z żywymi okazami a także doświadczeniami cieszą się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem i widać, że wiedza „wchodzi” do głowy sama. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć dokumentujących naszą innowację.
Agnieszka Giedrys
Magdalena Witkowska – Hrycek