WYSTAWA „Mechanizmy dziedziczenia”

Na pierwszym piętrze budynku Centrum została przygotowana wystawa dotycząca mechanizmów dziedziczenia, którą wykonali w formie projektu na lekcjach biologii uczniowie klasy 5 HTP. Ekspozycja przedstawia podstawowe jednostki dziedziczenia jakimi są geny zbudowane z kwasów nukleinowych: DNA- kwasu deoksyrybonukleinowego i RNA- kwasu rybonukleinowego. Zawarto w niej procesy replikacji oraz budowy DNA i niektórych genomów.

Ciekawym jest fakt, że większość odcinków w naszych genach to części niekodujące. Genetycy do dziś zastanawiają się nad racjonalnym wyjaśnieniem tej zagadki. Powstało wiele hipotez dotyczących sekwencji niekodujących. Jedna z nich, która jest już faktem, mówi że sekwencje niekodujące to tzw. „skaczące geny” – zmieniają miejsce położenia w genomie i przyczyniają się do tworzenia nowych genów o unikalnych właściwościach niezbędnych w procesie ewolucyjnego doboru naturalnego.

Organizmy mają wspólne sekwencje DNA. Te bardziej złożone rozwijały się z prostszych, co doprowadziło do obecności u nich genów o wspólnym pochodzeniu. Przykładowo, człowiek posiada 30% genów wspólnych z bakteriami, co świadczy o wspólnej ewolucji.

Bez znajomości budowy genów nie bylibyśmy w stanie także produkować wielu dostępnych na rynku leków, m.in. insuliny produkowanej z hodowli Escherichia coli i wielu, wielu innych.

Zapraszam do oglądania wystawy. 😊

Agnieszka Giedrys

Skip to content