Średniowieczny herbularius w Karolewie

Przyrzekam wam miłość dozgonną,

siwe dzwonki szaleju, błędna belladonno,

tytoniu bladolicy

i bzów czarnych posępna zżółkła walansjeno

Ja, wiedźma…

                 W tym roku  architekci krajobrazu w ramach poznawania kultury ludowej oraz kształcenia zawodowego zrealizowali wiele ciekawych projektów. Wśród nich znalazło się wykonanie ogrodu ziołowego inspirowanego średniowiecznym hortus medicus. Uczniowie na przedmiocie ochrona i kształtowanie krajobrazu rozpoczęli w tym roku poznawanie tajników rozwoju sztuki ogrodowej w poszczególnych epokach.

Średniowiecze jest jednym z bardziej tajemniczych i „magicznych” okresów w rozwoju naszej historii. Od stuleci ludzie doskonalili swoją wiedzę na temat roślin i ich właściwości. Czarownica, wiedźma, znachorka, szamanka, druidka lub po prostu babka… jest wiele określeń, którymi możemy nazwać osobę zajmującą się leczeniem ziołami. Sztuka ta rozwijała się wśród dawnych plemion zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski. Średniowieczne herbulariusy to ogrody, gdzie uprawiano rośliny przyprawowe i lecznicze. Prosty geometryczny kształt, rośliny posadzone w rzędach, często na wyniesionych kwaterach tworzyły regularne układy.

                Nasz szkolny herbularius staraliśmy się wykonać z zachowaniem zgodności z ich pierwowzorami oraz z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Rośliny, które uczniowie sami rozmnażali i pielęgnowali, w tej chwili pięknie prezentują się na zielniku. Są wśród nich: kolendra, majeranek, ostropest, jarmuż, czarnuszka, ogórecznik. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie spróbowali poeksperymentować także z nieco bardziej egzotycznymi roślinami. I tak w naszym zielniku zagościły: bakłażany, karczochy, dynie, ogórki meksykańskie, tykwy i gąbczaki. W tej chwili widzimy już efekty naszej pracy – wszystkie rośliny przyjęły się i pięknie się rozwijają – niektóre już nawet zakwitły. Malowniczo wygląda zwłaszcza zestawienie ostropestu plamistego z purpurową odmianą jarmużu, w której rozsmakował się zwłaszcza nasz zaprzyjaźniony zając 😊.

                 Galeria zdjęć prezentuje efekty naszej pracy. Zapraszamy też do ogrodu, aby zobaczyć na żywo nasze inspirowane średniowieczem zmagania.

Natalia Bielińska

Magdalena Witkowska-Hrycek

Arkadiusz Wanat

Skip to content