Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Florystyka jako poszerzenie kompetencji zawodowych w technikum architektury krajobrazu”

„Radość z kwiatów – to resztki raju w nas”

                 W bieżącym roku szkolnym architekci krajobrazu mieli ręce pełne roboty. Ich dekoracje florystyczne zdobiły szkolne stoiska przy okazji różnych wydarzeń i imprez. Dbaliśmy także o estetykę naszych szkolnych uroczystości. Uczniowie swoją przygodę z florystyką rozpoczęli od zapoznania się z akcesoriami i materiałami niezbędnymi do wykonywania kompozycji roślinnych. Jednym z podstawowych zagadnień była także nauka postępowania z materiałem roślinnym – żywym i suszonym. Ponieważ dostosowanie techniki pracy do rodzaju surowca jest gwarantem sukcesu. 

                Dzień Edukacji Narodowej był okazją do zmierzenia się z trudnym tematem związanym z historią bukieciarstwa. Jak mogły wyglądać kompozycje roślinne w różnych historycznych stylach? Klasycyzm, secesja, awangarda, tradycyjny biedermeier czy bukiet makartowski – takie kompozycje przygotowali nasi uczniowie i śmiało można stwierdzić, że z tym zadaniem poradzili sobie wspaniale.

                Garść cennych inspiracji zebraliśmy uczestnicząc w targach Garden Expo, gdzie na stoiskach mogliśmy podziwiać kompozycje i dekoracje roślinne. To właśnie tam widzieliśmy bukiety,
w których główną rolę odgrywały owoce i warzywa.

                Uczniowie wykonywali także kompozycje okolicznościowe: bożonarodzeniowe stroiki oraz wielkanocne palmy, które można było oglądać na wystawach w szkolnej bibliotece.

                Jednym z zajęć pokazującym nieco inną twarz kompozycji roślinnych było wykonanie lasu w szkle. Mnogość dekoracji, które można stworzyć z użyciem roślin dowodzi nam, że tak naprawdę ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i asortyment materiału roślinnego, którym dysponujemy.
W naturalny sposób jesteśmy zależni od zmieniających się pór roku. Jesienią w pracach uczniów dominował suszony materiał roślinny z przewagą roślin polnych i traw. Zima niezmiennie kojarzy się nam z Bożym Narodzeniem i świątecznymi kompozycjami z igliwiem udekorowanym szyszkami i bombkami. Wiosna to jeszcze nieco nieśmiałe, delikatne kolory i proste kilkugatunkowe kompozycje. Lato to poszerzenie asortymentu roślinnego o wszystkie kwitnące gatunki, które możemy spotkać w swoich ogrodach. Intensywne barwy, pierwsze pojawiające się owoce – wszystko to daje niezliczone możliwości tworzenia dekoracji.

                W ramach promocji szkoły i kierunku odbyły się także dwa spotkania warsztatowe, na których nasi uczniowie pomagali swoim młodszym kolegom stworzyć ich własne dekoracje roślinne. W czasie zajęć uczniowie wykonali palmy wielkanocne oraz kompozycje inspirowane dalekowschodnią ikebaną.

                W przyszłym roku planujemy kontynuację projektu i nowe inspirujące wyzwania. Tymczasem zapraszamy do galerii prezentującej tegoroczne prace naszych uczniów.

Natalia Bielińska

Magdalena Witkowska-Hrycek

Arkadiusz Wanat

Skip to content