PODSUMOWANIE PROJEKTU „OCHRONA I ZWIĘKSZENIE RÓŻNORODNOŚCI FAUNY I FLORY PRZYSZKOLNYCH TERENÓW ZIELONYCH ZSCKR W KAROLEWIE”

“Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”
Albert Einstein

 

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła ubiegała się o Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora oświaty p.t.: „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Czerwiec, to miesiąc zakończenia prac związanych z projektem, podsumowań i obserwacji przyrodniczych w realizowanych obiektach.

Ogród dydaktyczny to codzienne miejsce odbywania zajęć praktycznych uczniów kierunków technik architektury krajobrazu i technik rolnik. Dzięki realizacji projektu stał się również miejscem codziennych spotkań całej młodzieży szkolnej z przyrodą.

W czwartek 13 czerwca  odbyła się lekcja biologii klasy 3 PT  w ogrodach szkolnych. Wspólnie z uczniami technikum architektury krajobrazu dokonaliśmy podlania zasadzonych kilka miesięcy temu drzew owocowych i drzew ozdobnych oraz nowych założeń: ogrodu ziołowego, rabaty przy oczku wodnym i kwietnika.  Nowe nasadzenia zmieniły się już nie do poznania! Wśród ziół zauważyliśmy jak szybko rosną nowe liście pstrokatego ostropestu, czerwonego jarmużu, bakłażanów, macierzanki. Zakwitły gąbczaki i pnące się po drewnianej konstrukcji tykwy.  Odchwaściliśmy rabaty przy ogrodzie deszczowym, który spełnił swoją funkcję i podczas ostatniej ulewy zebrał wiele wody z dachu, która zasiliła rosnące w żwirze trawy ozdobne. Podlaliśmy także naszą szkolną ciekawostkę – rosnącego przy szklarni bananowca i nową rozsadę wysianych roślin dwuletnich – bratków.

Pod krzewami lilaka i perukowca – w zacisznym miejscu ustawiliśmy domek dla jeża wykonany wcześniej na zajęciach praktycznych przez klasę 4 HTP Technikum Architektury Krajobrazu. Sprawdziliśmy czy w zamocowanych hotelach dla owadów zagnieździły się już jakieś owady. Mogliśmy zaobserwować pracujące na pobliskich kwiatach pszczoły murarki. W pobliskim oczku wodnym zaobserwowaliśmy liczne osobniki płazów bezogonowych: żaby, ropuchy; bezkręgowce wodne i pięknie kwitnące grzybienie białe. W zagajnikach tworzonych przez korony purpurowych perukowców oraz innych krzewów zaobserwowaliśmy liczne gatunki owadów zapylających. Nasz spacer zakończyliśmy obserwując szkolną łąkę kwietną, na której dostrzegliśmy nowe kwitnące kwiaty: ogórecznika, facelii, maków, kosmosów, nostrzyków i żmijowców.

W tym czasie klasa 1 FTH w trakcie swoich zajęć praktycznych pod kierunkiem pana Arkadiusza Wanata przygotowywała papirusy do wstawienia ich do szkolnej fontanny przy budynku Centrum, gdzie będą wystawione na czas wakacji.

Jesteśmy dumni z naszego wspólnego projektu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie osobom i nauczycielom, m. in.: Dyrekcji ZSCKR za wsparcie finansowe i merytoryczne, pani Magdalenie Witkowskiej-Hrycek, pani Natalii Bielińskiej, panu Arkadiuszowi Wanatowi, panu Ryszardowi Tęczy, panu Grzegorzowi Mazurowskiemu, pani Dorocie Kuchcińskiej oraz wszystkim  innym nauczycielom podejmującym liczne inicjatywy wspierające naszą szkołę w drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Pamiętajmy – „razem możemy więcej” .😊

 

Agnieszka Giedrys –

koordynator projektu

Skip to content