Współpraca człowieka i przyrody w szkolnych ogrodach

„Ogród to przestrzeń, w której przyroda i człowiek współpracują, aby tworzyć piękno”. Słowa  Marii Skłodowskiej – Curie dają nam do zrozumienia, że jako ludzie mamy ogromy wpływ na otaczające nas ogrody. W naszej szkole mamy wiele przyszkolnych terenów zielonych, którymi na co dzień zajmuje się nasz szkolny ogrodnik – Pan Edmund, który  jest  niezastąpioną skarbnicą fachowej wiedzy i zawsze służy dobrą radą. Przy szkole znajduje się również ogród dydaktyczny ze szklarnią, który jest miejscem odbywania zajęć praktycznych uczniów z  zawodu technik architektury krajobrazu.

W ramach ubiegania się naszej szkoły o certyfikat „Szkoły przyjaznej środowisku” w tym roku szkolnym w ogrodzie dydaktycznym przeprowadzono wiele działań mających na celu zwiększenie różnorodności roślinnej i zwierzęcej lokalnego środowiska. Między innymi powstały dwa nowe założenia: rabata ziołowa i kwietnik. Zarówno te nowe realizacje jak i rośliny w szklarni, na rabacie przy oczku wodnym wymagają stałej pielęgnacji. Podstawowe zabiegi to: podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, przycinanie uschniętych kwiatostanów. Pracami tymi  zajmują się uczniowie technikum architektury krajobrazu i zawodu technik rolnik wraz z nauczycielami zajęć praktycznych panią Natalią Bielińską, panią Magdaleną Witkowską – Hrycek, panem Arkadiuszem Wanatem i panem Ryszardem Tęczą. Aby wzmocnić działania ekologiczne naszej szkoły w sektorze pielęgnacji roślin w ogrodzie dydaktycznym ustawiono zbiornik na deszczówkę, który zbiera wodę z pobliskiego dachu. 

Takie pozyskiwanie wody jest dużo bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem niż stosowanie wody z wodociągów. Pozwala uświadomić uczniom jak cenna jest woda i jak powinniśmy ją oszczędzać i o nią dbać.

Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content