Architekci krajobrazu zakładają hotele

Nasza szkoła ubiega się o certyfikat „Szkoły przyjaznej środowisku”. W tym roku szkolnym zrealizowaliśmy wspólnie wiele inicjatyw, które w znaczącym stopniu wpłynęły na poprawę jakości naszego lokalnego środowiska i promowanie postaw proekologicznych. Jedną z nich było wykonanie przez uczniów technikum architektury krajobrazu z klasy 4 HTP na zajęciach praktycznych pod kierunkiem pani Magdaleny Witkowskiej – Hrycek hoteli dla owadów, które zostały ustawione na naszej szkolnej łące kwietnej i w ogrodzie  dydaktycznym przy pomocy uczniów z klasy 1BB. Szkolna łąka kwietna zmienia się nie do poznania, obserwujemy kwitnienie poszczególnych gatunków roślin: facelii, ogórecznika, nostrzyka, żmijowca, które są roślinami miododajnymi.

Domki dla owadów to  konstrukcje wykonane z drewna i materiałów naturalnych pozyskanych w środowisku takich jak szyszki, suche gałęzie, trzcina, kora drzew. Imitują one naturalne warunki lęgowe lub przetrwalnikowe wybranych gatunków owadów. Z tego rodzaju schronień najczęściej korzystają pszczoły samotnice, murarki, trzmiele, skorki i inne grupy owadów. Dodatkowo ciekawie wykonane konstrukcje stanowią element dekoracyjny i są przykładem małej architektury ogrodowej.

Dzięki umieszczeniu hoteli dla owadów zwiększy się bioróżnorodność gatunkowa lokalnego terenu, a konstrukcje te będą również formą edukacji ekologicznej dla młodzieży i okolicznych mieszkańców.

Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content