ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU MA SWOJEGO „KONIKA”

W naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny pt. „Mazurska kultura regionalna inspiracją dla współczesnej architektury krajobrazu.” W ramach tego projektu uczniowie klasy 4HTP na swoich zajęciach praktycznych 21.05.2024 r. udali się do siedziby Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” w Kętrzynie. Wizyta miała na celu zapoznanie młodzieży z kulturą mazurską i dziejami naszego regionu oraz udział w warsztatach pt. „Tkactwo – rzemiosło zapomniane.” 

Pani Maria Kaliszewicz – wiceprezes Stowarzyszenia przywitała uczniów technikum architektury krajobrazu specjalnie przygotowanym wykładem o życiu codziennym Mazurów. Przekazała wiele cennych informacji o regionie, lokalnej architekturze i zwyczajach panujących wśród zamieszkującej tereny dawnego Kętrzyna ludności. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz tkania na krośnie. Uświadomiło to uczniom, ile pracy trzeba było włożyć w wykonanie własnego stroju. Począwszy od uprawy lnu, przez wytworzenie nici, a następnie utkanie i uszycie stroju. Pani wiceprezes przedstawiła również rodzaje tkanin, które można wykonać na krośnie oraz zapoznała młodzież z głównymi wzorami mazurskimi – głównie przedstawiającym zgeometryzowane kwiaty i  zwierzęta.

Członkini Stowarzyszenia – Pani Urszula Kołakowska poprowadziła część praktyczną warsztatów. Zapoznała uczniów z budową krosna, procesem przygotowania osnowy oraz z techniką tkania. Następnie każdy uczestnik zajęć na małym krośnie mógł stworzyć swoją własną „tkaninę” z dostępnych kolorów nici. Uczniowie cierpliwie przekładali nici i bardzo chętnie słuchali opowieści snutych przy pracy przez panie prowadzące o ginących zawodach związanych z tkactwem, takich jak: gręplarz (człowiek, który rozczesuje i czyści wełnę), prządka (kobieta zajmująca się przędzeniem), sukiennik (osoba wytwarzająca sukno).

Po wykonanej pracy młodzież obejrzała rękodzieło wykonane przez członków Stowarzyszenia i prezentowane w Galerii. Zajęcia minęły bardzo pracowicie, były miłą odskocznią od codziennej pracy i stały się inspiracją do dalszych działań we współczesnej architekturze krajobrazu.

                                                                                       Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content