Maj w karolewskich ogrodach

Maj w ogrodzie cieszy nas świeżą zielenią młodych liści i coraz obficiej pojawiającymi się różnobarwnymi kwiatami. Cieplejsze i coraz dłuższe dni będą zachęcać do przebywania na dworze i wykonywania majowych prac w ogrodzie. Dla roślin ogrodowych niebezpieczne mogą jednak być przymrozki, występujące jeszcze do połowy maja. Często zdarza się ochłodzenie w dniach 12 do 14 maja, tzw. „Zimni Ogrodnicy” oraz 15 maja „Zimna Zośka”. – po tym terminie w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki i można wysadzać do gruntu rośliny.

Pierwszym etapem po wysiewie, jaki wykonaliśmy, było pikowanie siewek. Sygnałem do pikowania jest pojawienie się pierwszych liści właściwych. Zwykle ma to miejsce 2-3 tygodnie po wysiewie.

Etap drugi to hartowanie siewek. Hartowanie polega najpierw na redukcji dawek wody do podlewania i obniżaniu temperatury. Uzyskujemy to poprzez otwieranie drzwi, uchylanie osłon, a na noc zamykamy. Te zabiegi spowodują, że rośliny staną się mocniejsze, bardziej zwarte i odporne na niższe temperatury.

Już niedługo etap trzeci, ostatni i najbardziej satysfakcjonujący – to sadzenie na miejsce stałe. Docelowym miejscem kwiatów są rabaty, kompozycje doniczkowe, balkon lub taras.

Zapraszamy wszystkich do naszego ogrodu i terenów przyszkolnych do podziwiania naszej pracy, która o tej porze roku daje największą satysfakcję, bo dbając o nasze szkolne środowisko, dbamy również o naszą planetę.

Projekt edukacyjny i jego realizacja są efektem działań zainspirowanych Certyfikatem W-M Kuratora Oświaty „Szkoła przyjazna środowisku”.

Arkadiusz Wanat

Skip to content