Praktyki zawodowe z Erasmus+ we Włoszech

Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000061364 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Na praktyki zawodowe we Włoszech wyjechała grupa 27 uczniów ZS CKR w Karolewie kształcących się w zawodach: technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Uczniowie  wraz z opiekunami wyjeżdżali pełni nadziei na ciekawe przeżycia i doświadczenia.

Czas spędzony w pięknym miasteczku Cattolica wiązał się nie tylko z zajęciami praktycznymi, cyklicznie odbywającymi się w wyznaczonych miejscach, ale również poznaniem kultury kraju, który nas gościł, zwiedzaniem pięknych miast, aktywnym wypoczynkiem na piaszczystych plażach Morza Adriatyckiego.

Mechanicy poznali metody oraz sposoby wdrażania nowoczesnych systemów rolniczych pozwalających zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa. Doskonalili i ćwiczyli swoje umiejętności związane z oceną stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych, poprzez zapoznanie się z ich budową oraz metodami konserwacji. Poznali także zasady organizacji i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej w gospodarstwie.

Weterynarze – udzielali zwierzętom pomocy przedlekarskiej. Asystowali przy zabiegach weterynaryjnych i sekcjach. Zapoznali się z podstawową dokumentacją weterynaryjną. Dokonywali oceny pokroju i kondycji zwierząt gospodarskich i zwierząt towarzyszących.

Żywieniowcy, natomiast, przygotowywali potrawy z mięsa oraz ryb, a także sporządzali, dekorowali i podawali dania z owocami morza. Przygotowywali zupy, sosy oraz dekorowali przekąski z różnego rodzaju surowców. Zapoznali się z systemem pracy kelnerów w restauracji, organizacją pracy, systemem zamówień i rozliczeń oraz obsługiwali gości na sali restauracyjnej. Omówili sposoby i przygotowywali salę restauracyjną do przyjęcia gości oraz projektowali i przygotowywali stoły na różne posiłki.

Uczestnicy programu otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk i nabycie umiejętności zawodowych.

W wolnym od praktyk czasie zwiedzaliśmy okolice oraz braliśmy udział w wycieczkach do Bolonii, Wenecji, Rimini, Gradary i San Marino.

Wenecja – jedno z najbardziej fascynujących miast. Podróż rozpoczęliśmy rejsem autobusem wodnym do centrum miasta. Stąd wyruszyliśmy spacerkiem wzdłuż nabrzeża do Mostu Westchnień. Kręcąc wąskimi uliczkami i licznymi mostami,  dotarliśmy do placu św. Marka, gdzie dominowała wspaniała świątynia poświęcona patronowi Wenecji – Bazylika św. Marka. Spacer nad kanałami zakończył nasz krótki i jakże wspaniały czas w tym mieście.

Bolonia – stolica włoskiej kuchni, mówi się o niej La Grassa (gruba), La Rossa ( czerwona) i tłusta. Pełna jest zabytków, tu znajduje się najstarszy Uniwersytet Europy Zachodniej z 1088 roku. To tu studiował Mikołaj Kopernik, Wincenty Kadłubek i Jan Kochanowski. W Bolonii znajdziemy 53 km przejść pod arkadami, które są symbolem miast włoskich. Wszystkim polecamy Piazza Maggiore, odpowiednik naszego rynku. Jest to jeden z największych placów we Włoszech, zobaczyć tu możemy Bazylikę San Petronio, fontannę Neptuna oraz dwie symboliczne wieże: Asinelli i Garisenda. To krzywa wieża i najwyższa z tych, które pozostały z okresu średniowiecza.

Rimini – miasto z III wieku p.n.e. Tu biegła jedna z dróg prowadzących do Rzymu. Do tej pory w mieście dominuje rzymski łuk triumfalny, czyli łuk Augusta stanowiący zakończenie drogi Via Flaminia. Spacer uroczą starówką, mostem Tyberiusza z przed 2000 lat, który łączy prawe i lewe nadbrzeże rzeki Marecchia zachwyca kunsztem. Do dnia dzisiejszego jest użytkowany, mimo wieku. Niesamowite wrażenie sprawia Domus del Chirurgo (wykopalisko archeologiczne z II wieku) – mozaikowe posadzki, instrumenty medyczne i pozostałości murów oraz elementów wyposażenia wnętrz.

Gradara – małe miasteczko położone na szczycie wzgórza z pięknym widokiem na morze. Na wzniesieniu o wysokości 142 m nad poziomem morza znajduje się średniowieczny zamek obronny. Pierwsze wzmianki o właścicielach zamku opisane zostały przez Dantego Alighieri w słynnej „Boskiej Komedii”.

San Marino – jedno z najmniejszych państw w Europie zachwyciło nas średniowiecznymi domami, placami i fortyfikacjami.

A oto jak wyjazd na praktyki zawodowe do Włoch wspominają uczestnicy.

 

Praktyki we Włoszech były przede wszystkim nowym i ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy przekonać się, jak wygląda system pracy i organizacji we włoskich klinikach weterynaryjnych oraz poznać wielu wspaniałych ludzi. Podczas wyjazdu poznawałam piękną kulturę, zwyczaje i tradycje mieszkańców Włoch i San Marino. Polecam taki wyjazd każdemu.

Joanna Małyska II LT

Wyjazd na praktyki zawodowe do Włoch, był naprawdę udany. Poznaliśmy  kuchnię włoską, tradycje mieszkańców oraz wspaniałych ludzi. Wycieczki do znanych miast: Wenecja, Bolonia, Rimini były bardzo ciekawe. Temu wszystkiemu towarzyszyła świetna atmosfera, a czas upłynął zdecydowanie za szybko.

Magdalena Kolbus III HTP

Praktyki były dla mnie całkowicie nowym doświadczeniem. Poznałam nowe potrawy z kuchni włoskiej i technikę ich przygotowywania. W kuchni panowała miła atmosfera, dzięki czemu czas spędzony na praktykach będę wspominała bardzo dobrze.

Laura Roguszka II PT

 

Podczas praktyk we Włoszech, zapoznaliśmy się z uprawą i przetwarzaniem oliwek w gospodarstwie OLEIFICIO RENZI  SIMONE. Wycieczki pozwoliły zapoznać się z włoską architekturą, kulturą, obyczajami. Pobyt był bardzo udany.

Kacper Matwiejczyk III B

 

Wyjazd do Włoch na praktyki, był bardzo ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy zobaczyć produkcję oliwy z oliwek, zapoznać się z procesem produkcyjnym, a także degustować  ekologiczną oliwę, która była przepyszna. Miejscowość, w której gościliśmy była idealnym miejscem do wypoczynku nad brzegiem morza, podziwiania widoków z wzniesienia  w Gabicce Mare. Piękne krajobrazy, możliwość wypróbowania dań z owocami morza i zwiedzanie okolicznych miast pozwoliło na poznanie choć troszkę kultury Włoch.

Igor Bączek III BTF

 

Na zajęciach praktycznych dowiedzieliśmy się  dużo ciekawych informacji  na temat rolnictwa we Włoszech, poznaliśmy dużo nowych osób. Jestem bardzo zadowolony i będę miło wspominał ten czas.

Jakub Dąbrowski III BT

 

Wyjazd na praktyki do Włoch bardzo nas  zintegrował jako grupę .

Jakub Łuszczak III BT

 

Opracowali: Ewa Wereda, Agnieszka Zalewska, Zbigniew Bodnar

Skip to content