Szkolny Konkurs Geograficzny

Ogólnopolski Dzień Geografa został ustanowiony przez Komitet Nauk Geograficznych PAN na 23 kwietnia. Święto ma na celu popularyzację geografii jako dziedziny nauki, przedmiotu edukacji na wszystkich szczeblach szkolnictwa i ukazanie geografa jako ważnego zawodu. Wśród osób, które ukończyły geografię możemy wymienić np. księcia Williama, gwiazdę koszykówki Michaela Jordana czy Matkę Teresę z Kalkuty, która w początkach swojej pracy misyjnej była nauczycielką geografii. Pierwszy raz Ogólnopolski Dzień Geografa świętowano w 2013 roku.

Uczczenie tego dnia w naszej szkole było inspiracją do zorganizowania konkursu geograficznego. Młodzież klas czwartych po szkole podstawowej 24.04.2023 roku uczestniczyła w drużynowym konkursie „Wiedzy o Polsce”. Podczas konkursu uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością mapy fizycznej Polski, ale również funkcjonowania środowiska przyrodniczego, gospodarki, czy ciekawostkami z tego obszaru nauki.

Zmagania drużynowe były zacięte. Wyniki konkursu ważyły się do ostatniej chwili. Uczniowie z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem odpowiadali na pytania w poszczególnych kategoriach, szczególnie jeżeli można było przejąć zadanie i punkty przeciwnej drużyny.

Ostatecznie zwycięstwo przypadło drużynie dziewcząt z klasy 4 PT – Joanna Olenkowicz, Wiktoria Styga, Oliwia Pokusa. Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 4BTH – Filip Ulążka, Wojciech Fedczak. Trzecie miejsce przypadło uczniom – Adrian Popiel, Fabian Michałów, Adam Dulko  również z klasy 4BTH.

Gratuluję zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu. Mam nadzieję, że czas przygotowań do konkursu przyczynił się do podniesienia wiedzy o naszym pięknym i różnorodnym geograficznie kraju.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Gratuluję wiedzy! Zapraszam do uczestnictwa w konkursie za rok.

Marek Stokłosa

Skip to content