13-17 marca Światowy Tydzień Mózgu

Światowy Tydzień Mózgu powstał w 1966r. w USA, a w Polsce jest obchodzony od 1999r.

Mózg składa się w 60 procentach z tłuszczu. Dlatego dla jego prawidłowego działania potrzebujemy kwasów tłuszczowych w diecie. Dlaczego jako dzieci i nastolatkowie jesteśmy impulsywni i brak nam czasem rozsądku, a z czasem stajemy się bardziej racjonalni? Ponieważ nasz mózg jest w pełni uformowany dopiero w wieku 25 lat. Rozwija się od tylnej części czaszki do przodu, a to właśnie z przodu znajdują się płaty czołowe odpowiedzialne za planowanie i rozumowanie. To one jako ostatnie się wzmacniają.

Mózg to 1,5 kilograma galaretki, która produkuje prąd.

Oczywiście nie jest to naukowe określenie, ale w najprostszy sposób tak można go opisać. Kiedy przyjrzeć się danym dotyczącym mózgu to… ciężko je objąć naszym mózgiem. Ma on w sobie od 90 do 200 milionów neuronów a więc komórek nerwowych. To jeszcze nic: każdy neuron jest połączony z innymi za pomocą 10-50 tysięcy połączeń. Ilość neuronów w naszym mózgu stale się zmienia – nowe zyskujemy, kiedy się czegoś uczymy, a tracimy je w wyniku starzenia się, chorób czy spożywania alkoholu. Mózg pracuje stale, nawet podczas snu. Odpowiada za nasze procesy wewnętrzne, ale też za to jak postrzegamy świat zewnętrzny. Od mózgu zależy czy jesteśmy spontaniczni, jak działa nasza wyobraźnia, które rzeczy zapamiętujemy, a które wyrzucamy z pamięci.

Mózg możemy i powinniśmy trenować. Dzięki temu wraz z wiekiem nie będziemy tak szybko tracić pamięci. Jakikolwiek rodzaj nauki przyniesie nam nowe połączenie nerwowe, niezależnie od tego, czy będziemy się uczyć języka, salsy czy gry w szachy. Według naukowców pojemność naszego mózgu jest praktycznie nieograniczona więc nigdy nie skończy nam się miejsce na nowe informacje.

Elżbieta Gzegzuła

Skip to content