Mistrz Ortografii 2022

Tegoroczny Międzyklasowy Konkurs Ortograficzny pod hasłem: „Zostań Mistrzem Ortografii!” można nazwać kontynuacją celebrowania listopadowego Święta Niepodległości. Z dwóch powodów. Po pierwsze,  popularyzacja wiedzy o poprawnej polszczyźnie, dbałość o kulturę języka jest formą patriotyzmu.  Po drugie, tekst dyktanda tematycznie nawiązywał do zmagań Polaków w dążeniu do wolności.

Do rywalizacji przystąpiło dwunastu uczniów klas pierwszych technikum i branżowej szkoły I stopnia. Zadaniem uczestników było uzupełnienie tekstu wyrazami z trudnością ortograficzną i tym samym wykazać się znajomością podstawowych zasad pisowni. Największym problemem okazał się poprawny zapis wyrażenia ” na co dzień „,  ponadto  tradycyjnie pokonała uczniów nadzieja w dopełniaczu. Stanęli również przed dylematami: razem czy osobno, mała czy wielka litera. Kilku pierwszoklasistów poradziło sobie z nimi bardzo dobrze.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii 2022 należy do uczennicy I LT Zofii Rak.

II miejsce zajęli ex aequo Milena Nowak z klasy I HT i Michał Gasperaniec z I BTF, niewiele mniej punktów zdobyła uczennica z I HT Kinga Brzózka i też znalazła się na podium. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczyła pani wicedyrektor Lucyna Olszewska, wyrażając słowa uznania.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w konkursie powiatowym w Kętrzynie.

Nauczyciela polonistę prosimy o docenienie sukcesu uczniów wpisem ocen celujących i bardzo dobrych.

Czy było warto wziąć udział w konkursie? Czy należy dbać o kulturę języka? Uczestnicy podzielili się swoim refleksjami.

„Wzięłam udział w konkursie, aby sprawdzić swoje umiejętności.” –mówi Zofia.

Zdaniem Mileny, „należy dbać o kulturę języka, by każdy rodak umiał się wysławiać i poprawnie zapisywać wypowiedzi.”

Kinga stwierdziła: „do konkursu wytypowała mnie pani na podstawie mojej średniej, oprócz możliwości sprawdzenia się, istnieje szansa na wygraną. Wiele osób na podstawie tego, jak ktoś się wyraża, ocenia jego osobowość, zachowanie.”

W opinii Julii, dbając o poprawność językową, można „najlepiej reprezentować swój kraj.”

Smutną refleksją podzieliła się Maja, która uważa, że „osoby w młodym wieku zamiast języka ojczystego używają slangów lub zapożyczają słowa z języka angielskiego.”

Motywacje mogą być rozmaite, na przykład Kacper wziął udział w konkursie, „żeby nie pisać sprawdzianu z HiT-u”, ale jednocześnie podkreślił, że „o kulturę języka trzeba dbać, ponieważ to świadczy, jak szanujemy swój język, a co się wiąże z tym, jak szanujemy swoją Ojczyznę.”

 Dziękujemy za Wasze szczere wypowiedzi i zachęcamy do rozwijania umiejętności posługiwania się piękną polszczyzną, bo to również świadczy o wartości człowieka.

Organizatorzy
Marzena Cogiel
Katarzyna Dziębowska

Skip to content