Karolewska odsłona „Świtezianki”

„Ona po srebrnym pląsa jeziorze,

On pod tym jęczy modrzewiem.

Któż jest młodzieniec? – strzelcem był w borze.

A kto dziewczyna? – ja nie wiem”

 

Głośne czytanie w naszej szkole to już tradycja. 29 września w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania zaprosiłyśmy społeczność szkolną do wspólnego odczytania „Świtezianki” – jednej z ballad Adama Mickiewicza.

Udział w tym przedsięwzięciu wzięła Dyrekcja szkoły, nauczyciele, administracja oraz przedstawiciele klas. Natura obdarzyła nas pięknym oknem pogodowym, więc cała impreza mogła odbyć się w plenerze. Wodami Świtezi stało się oczko wodne ogrodów architektury krajobrazu, w rolę Świtezianki wcieliła się Agata Pierzchanowska), a strzelcem był Gabriel Żółtowski – oboje z klasy drugiej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Czytanie ballady rozpoczął pan dyrektor Jan Mickiewicz, w następnej kolejności: pani wicedyrektor Lucyna Olszewska, nauczyciele, panie z administracji i uczniowie. Tajemniczość ballady z jej etyczną wymową poruszyła słuchaczy. Piękno pleneru i gra aktorów dodała balladzie realizmu – czuliśmy się wpisani w przedziwną historię dziewczyny i młodzieńca…

Głośne czytanie kontynuowaliśmy z klasą II TŻiUG i I TAK w bibliotece szkolnej. Uczestnicy wyrazili zadowolenie z czynnego udziału – przełamywali obawy przed publicznym wystąpieniem i budowali pewność siebie. Zwieńczeniem czytelniczej akcji była sesja zdjęciowa uczestników. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tej imprezy; pani Lucynie Olszewskiej, pani Genowefie Jasionek, panu Grzegorzowi Kocińskiemu, panu Henrykowi Butkiewiczowi oraz wszystkim lektorom.

Organizatorki: Katarzyna Dziębowska i Janina Fąderska

Skip to content