Architekci krajobrazu w największym ogrodzie pokazowym na Warmii i Mazurach.

15 czerwca grupa architektów krajobrazu z klas: 3 BTH, 3 H4P i 2 HTP uczestniczyła w wyjeździe zawodowym do Rajskiego Ogrodu będącego częścią kompleksu edukacyjnego Wioski Garncarskiej w Kamionce koło Nidzicy.

Po zameldowaniu się na miejscu zostaliśmy niezwykle mile przywitani przez opiekuna ogrodów Pana Krzysztofa Margola. Nasz przewodnik z ogromną pasją opowiadał o kolejnych etapach zakładania tego niezwykłego miejsca oraz jego licznych atrakcjach. Jako pierwszy zwiedziliśmy ogród inspirowany założeniami Dalekiego Wschodu. To niezwykłe miejsce oraz filozofia i duchowość stojąca za każdym elementem występującym w tego typu ogrodach zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Mieliśmy także okazję podziwiać egzotyczne okazy na co dzień nie spotykane w rodzimych terenach zieleni.

W ogrodzie biblijnym, pełnym symboliki zaczerpniętej z Nowego i Starego Testamentu,  mogliśmy podziwiać m.in. dyptamy jesionolistne będące nawiązaniem do gorejących krzewów. Te niezwykłe rośliny wydzielają bardzo dużą ilość olejków eterycznych, które w upalne dni  można zapalić – wytworzy się wówczas niebieskawy płomień, który nie uszkadza rośliny. Uzupełnieniem kompozycji były liczne krzewy róż oraz rajskie jabłonie. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był labirynt wykonany z plecionych i wiązanych witek wierzbowych. Wyjście z niego okazało się dla niektórych nie lada wyzwaniem i czasami wymagało drobnego oszukiwania J. Dużym powodzeniem cieszył się także ogród celtyckich druidów, gdzie po przejściu oryginalną bramą każdy z uczestników wyjazdu mógł poznać drzewo odpowiadające jego dacie urodzenia i tym samym dowiedzieć się jakie cechy charakteru przypisywali mu starożytni kapłani. W ogrodzie benedyktyńskim architekci mogli zapoznać się z licznymi gatunkami roślin ziołowych oraz leczniczych, a także poznać ich niezwykłe właściwości. Dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się także na bursztynowym polu, gdzie nasi uczniowie z wielką wytrwałością szukali ukrytych w piasku odłamków bursztynów. Z zaciekawieniem udaliśmy się także do ogrodu motylkowego, w którym rośliny przyjazne tym przepięknym owadom wabiły nie tylko kolorem ale także wspaniałym zapachem. Bardzo ciekawym i unikatowym miejscem był mały, niepozorny domek przeznaczony do apiterap, i gdzie osoby chętne mogą poddać się api-inhalacji, polegającej na odpoczywaniu na łóżku w bliskim otoczeniu pszczół, które jednak nie mają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem.

Ogród bajkowy, malinowy chruściak, ogród miłości, kamienny ogród, rosarium, warzywnik i jagodnik to tylko niektóre z pozostałych atrakcji, które mogliśmy podziwiać, spacerując po tym niezwykłym miejscu. Po przejściu prawie 30 ha i podziwianiu niespełna 30 tysięcy gatunków roślin nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Posileni obiadem z miejscowej gospody wróciliśmy do domu.

Zapraszamy do galerii zdjęć dokumentującej wyjazd architektów do Rajskiego Ogrodu.

Opiekunami na wyjeździe były nauczycielki przedmiotów zawodowych w technikum architektury krajobrazu pani Natalia Bielińska i Magdalena Witkowska-Hrycek.

Skip to content