Architekci krajobrazu odkrywają sztukę ogrodów zamkowych

9.05.2022r. uczniowie technikum architektury krajobrazu w ZSCKR w Karolewie uczestniczyli w zajęciach terenowych w malborskich ogrodach zamkowych.

Lekcja „na żywej tkance”, którą były założenia roślinne największego ceglanego zespołu zamkowego na świecie, była niezwykłą okazją do przybliżenia uczniom tematyki średniowiecznej sztuki ogrodowej.

Wśród roślin zdobiących liczne dziedzińce zamku młodzież mogła rozpoznać: wiekowe bluszcze, barwinki, żywotniki, leszczyny oraz bergenie. Jednym z bardziej zachwycających miejsc był Ogród Wielkiego Mistrza zrekonstruowany według zasad kształtowania średniowiecznego hortus conclusus. W tym założeniu spotkaliśmy ławy darniowe, wyniesione rabaty z roślinami ziołowymi oraz pergole i trejaże porośnięte gatunkami róż pnących. Przykuwającym wzrok akcentem kolorystycznym była niewielka rajska jabłoń pokryta masą purpurowych kwiatów. Natomiast masywna kamienna fontanna, zajmująca centralne miejsce ogrodu, dominowała wśród roślinnej kompozycji.

Jednym z bardziej zaskakujących miejsc w zamku było pomieszczenie, do którego drogę wskazywał diabeł „z nietęgą miną”, czyli zamkowa toaleta. Zasady jej funkcjonowania wprawiły większość z nas w prawdziwe zdumienie.

Spacer wśród murów perły gotyckiego budownictwa był okazją do uważniejszego przyjrzenia się architektonicznym aspektom budowli. Żywsza dyskusja pojawiła się przy okazji funkcjonowania urządzeń odprowadzających wodę i ścieki, tzw. rzygaczy – głównie ze względu na humorystycznie brzmiącą nazwę. Misterne witraże, manswerki, portale i sklepienia – to także wywoływało zachwyt
i podziw  na twarzach naszych architektów. Przechadzając się krużgankami zamku Wielkiego Mistrza można było poczuć klimat średniowiecznej twierdzy niegdyś tętniącej życiem.

Chwila głębokiego oddechu i zatrzymanie się choć na moment w dobie współczesnego intensywnego  życia na pewno były bezcennym doświadczeniem dla naszych uczniów. Refleksja nad upływającym czasem, bogatą historią ojczyzny oraz możliwościami i zdolnościami ówczesnych ludzi na pewno na długo utkwi w pamięci młodzieży.

Zapraszamy do galerii zdjęć prezentującej niezwykłą podróż do czasów wielkich rycerzy, męstwa i początków europejskiej sztuki ogrodowej.

Opiekunkami młodzieży w czasie wyjazdu były nauczycielki przedmiotów zawodowych, panie Natalia Bielińska i Magdalena Witkowska-Hrycek

Natalia Bielińska

Skip to content