Apel Pamięci 10 kwietnia 2022r.

„Jeśli zapomnę o Nich,

Ty Boże na Niebie, zapomnij o mnie”

Adam Mickiewicz

 

10 kwietnia 2022 roku na lotnisku w Wilamowie odbyły się uroczystości poświęcone 96 osobom, których życie w brutalny sposób zostało przerwane.

Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, Prezydent Rzeczypospolitej na uchodźctwie – Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, duchowni oraz wielu znakomitych przedstawicieli udało się w delegację 10 kwietnia 2010 roku, aby uczcić pamięć zamordowanych w bestialski sposób oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej przez NKWD. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy, z broni krótkiej w kwietniu 1940 roku.

10 kwietnia 2010 roku mijało 70 lat od bestialskiej zbrodni dokonanej na naszych oficerach. Pragnąc upamiętnić ten mord dokonany przez NKWD  Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z żoną i przedstawicielami najwyższych władz państwowych udali się, aby oddać hołd zamordowanym. Towarzyszyły im elity naszego kraju: politycy, najwyżsi dowódcy wojska, rodziny, które  straciły bliskich w Katyniu oraz obsługa samolotu.

Niestety, osoby, które leciały, aby oddać hołd zamordowanym, o godzinie 8:41, 10 kwietnia 2010 roku zostały uśmiercone, w czasie lotu, gdy zbliżali się do lądowania,  na lotnisku pod Smoleńskiem.

To ogromna strata, pustka, która istnieje w wielu sercach Polaków do dnia dzisiejszego.

Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali: pan  Jan Mickiewicz – dyrektor szkoły i pani Dorota Nowik – pedagog, którzy złożyli wiązankę z biało – czerwonych kwiatów.

Czcijmy pamięć zamordowanych w 1940  i w 2010 roku.

Cześć ich pamięci

Dorota Nowik – pedagog

Skip to content