Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

Uczniowie klasy I BT podjęli się wyzwania i przystąpili do ogłoszonego przez PGE projektu maszyny wiatrowej.

Podczas lekcji z podstaw konstrukcji maszyn, uczniowie sporządzili szkice swoich konstrukcji z uwzględnieniem wytycznych organizatora oraz przygotowali informacje technologiczne projektu . Na podstawie tej dokumentacji, osoby zainteresowane dalszym etapem turnieju powołały drużyny i wykonały swoje turbiny wiatrowe.

05.04.2022 r uczniowie: Piotr Poterucha, Michał Polewaczyk, Adam Kurpiel, Norbert Kruszewski, Sebastian Zawadka mogli sprawdzić wykonane przez siebie turbiny w eliminacjach regionalnych Polski północnej w Wejherowie. Zawodnicy możliwie starannie dobrali materiały konstrukcyjne, kształt , kąt nachylenia łopat oraz sposób mocowania turbiny na wale .

Testy maszyn dokonywane były za pomocą stanowiska pomiarowego wyposażonego w momentomierz tensometryczny i encoder, zapewniających wysoką dokładność otrzymywanych wyników. 
Suma uzyskanych punktów we wszystkich kategoriach decydowała o jakości maszyny i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej.

Podczas Turnieju, startujące turbiny oceniane były w trzech kategoriach :

– największa moc

– obroty przy obciążonym wale maszyny

– moment obrotowy przy zatrzymanym wale

Niestety, nie udało się nam zakwalifikować do finału, jednak doświadczenie nabyte podczas wykonywania turbin i ich badaniu na stanowisku pomiarowym powinno zaowocować w przyszłości.

Uczniom biorącym udział dziękuję za zaangażowanie i gratuluję sukcesu – turbiny miały moc!!!

Ewa Wereda

Skip to content