ARCHITEKTEKCI KRAJOBRAZU NA DWORZE U HRABIEGO

W poniedziałek 28.03.2022 r. uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu z klasy 3 H4P i 1 FTH wraz z opiekunami panią Magdaleną Witkowską – Hrycek i panem Arkadiuszem Wanatem byli we Dworze w Muławkach.

Dziewiętnastowieczny obiekt wraz ze Spichlerzem  od 2000 r. znajduje się w rękach prywatnych. Gospodarze – pani Renata i Paweł Lipko stworzyli wyjątkowe miejsce na Mazurach, otoczone ogrodem w stylu angielskim. Uczniowie podczas terenowych zajęć praktycznych wykonali wiosenne prace porządkowe w dworskim parku: formowali cisy, bukszpany, wykonali cięcia sanitarne krzewów i oczyścili  rabaty.

Po wykonanej pracy gospodarze zaprosili młodzież na kiełbaski z ogniska, sok z malin oraz pyszne domowe ciasto. Gospodarz oprowadził uczniów po pracowni rękodzielniczej
i opowiedział o tworzeniu biżuterii z belemnitów (znanych jako „pioruny”). Muzeum Kolekcji Dwór Muławki składa się z wystawy najstarszych i najrzadszych znaczków pocztowych świata, a w zabytkowym spichlerzu znajduje się Galeria Sztuki, prezentująca  malarstwo i rzeźbę współczesnych artystów z regionu. Uczniowie mogli obejrzeć malarstwo dawne europejskie z XIX i pocz. XX w. z kolekcji prywatnych. Wycieczka zakończyła się spacerem po malowniczej okolicy i odwiedzinami na pobliskim Łowisku Muławki, gdzie z bliska  można było przyjrzeć  się rzadkiemu gatunkowi jeleni – danielom, muflonom i różnym gatunkom ptactwa hodowlanego.

Terenowe zajęcia praktyczne były wartościową lekcją zawodową z historii sztuki, po której gościnność właścicieli i prezentowane eksponaty na długo zostaną w naszej pamięci.

Magdalena Witkowska – Hrycek

 

Podziekowanie-Mulawki.jpg

Skip to content