Grecka przygoda, czyli Karolewo na praktykach.

Nasza grecka przygoda miała ścisły związek z projektem „Czas na start – wyjazd na praktyki do Grecji” nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000018741 finansowanym ze środków programu Erasmus+.

Istotnym aspektem programu jest wspieranie edukacyjnego, zawodowego i osobistego rozwoju młodzieży. Dzięki współpracy międzynarodowej młodzież naszej szkoły mogła odbyć dwutygodniowe praktyki w Grecji, w miejscowości Panteleimon położonej na Riwierze Olimpijskiej. Atrakcyjne miejsce, wspaniałe krajobrazy i życzliwi ludzie to dodatkowe atuty tego wyjazdu. Jedynym minusem była pogoda, było zbyt zimno i deszczowo jak na „greckie wakacje”…

Uczennice technikum weterynaryjnego uczestniczyły w obserwacji zabiegów w lecznicy weterynaryjnej. Poznawały zachowania psów i innych zwierząt. W schronisku dla psów podawały leki i rozpoznawały niektóre choroby.

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych swoją praktykę odbywali w hotelu. W kuchni zapoznawali się z profesjonalnym sprzętem i przygotowywali posiłki, w sali konsumpcyjnej obsługiwali gości i dbali o porządek.

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki pracowali w warsztacie, gdzie dokonywali drobnych napraw. Poznawali maszyny i urządzenia związane z uprawą oliwek.

Nasi uczniowie mieli świetną okazję do sprawdzenie swoich zdolności językowych, bowiem w czasie praktyk i całego pobytu umiejętność komunikacji w języku angielskim okazała się bezcenna. Wielu uczniów sprostało temu wyzwaniu i nie potrzebowało tłumacza.

Po praktykach mieliśmy zorganizowane różnorodne wycieczki krajoznawcze i kulturowe oraz imprezy integracyjne. Byliśmy na prawdziwym targu w Leptokarii, poznaliśmy proces produkcji oliwy i fety w rodzinnych przedsiębiorstwach, zwiedziliśmy zamek Platamonas, urokliwy Stary Panteleimon i niezwykle malowniczy wąwóz Enipeas w Litochoro. Spędziliśmy wspaniale czas zwiedzając Saloniki i zachwycaliśmy się fascynującymi Meteorami. W czasie wieczoru greckiego poznaliśmy narodowe tańce, zabawy i zwyczaje oraz wspólnie bawiliśmy się integrując z uczniami innych szkół. Architektura, historia i kultura Grecji poznawana w taki sposób to jest to!

Wyjazd na praktyki do Grecji dostarczył wszystkim wielu wrażeń, pobudził ciekawość świata i poznawania innych kultur. Uczniowie wzbogaceni o nowe doświadczenia i umiejętności mogą je z powodzeniem wykorzystać w dalszej edukacji zawodowej. Tym bardziej, że otrzymali certyfikaty, dzięki którym zwiększyli atrakcyjność na rynku zawodowym w kraju i za granicą.

Janina Fąderska, Genowefa Jasionek, Andrzej Rzeczycki

 

Praktyki w Grecji „oczami” naszych uczniów

Nasza grecka przygoda w Panteleimon trwała dwa tygodnie. Odbyłyśmy tutaj praktyki, które polegały głównie na wyjazdach do lecznicy oraz schroniska dla zwierząt. Podczas pobytu w lecznicy najbardziej podobał się nam obserwowany zabieg kastracji psa, widziałyśmy to po raz pierwszy. Nauczyłyśmy się także rozpoznawać behawioralne zachowania psów. Podczas pobytu okazało się, że ważnym aspektem wyjazdu była znajomość języka angielskiego, który umożliwiał nam komunikację. Dodatkową atrakcją były wycieczki – najbardziej nas urzekł wąwóz Enipea w Litochoro.

Marlena Rosa, Tosia Szynkowska, Kinga Szczubełek – 3 FTL

 

Na praktykach urzekła mnie kultura pracy, która jest inna niż w rodzimym kraju. Zwiedziliśmy Saloniki – drugie co do wielkości miasto wraz z jego ciekawą przeszłością. Na wycieczkach najpiękniejsze były widoki i krajobrazy – morze, góry, zamek Platamonas i Meteory.

Grzegorz Matanowski – 3 BTH

 

Skip to content