Sztuka carvingu

Carving, czyli sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach ma swoją historię sięgającą starożytności. Przeniesiona na nasz grunt z krajów azjatyckich stała się nie tylko formą sztuki, ale i świetnym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności serwowania potraw i zdobienia stołów. Do nauki tej sztuki potrzebne są chęci, zapał, sporo wyobraźni, no i oczywiście odpowiednie narzędzia. 

Uczniowie klas trzecich technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz branżowej szkoły I stopnia w zawodzie kucharz podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uczą się sztuki carvingu, rzeźbiąc  w owocach i warzywach. Podczas zajęć młodzież przyozdabia talerze i półmiski dekoracjami wykonywanymi z podstawowych warzyw: ogórka, pomidora, cukinii, marchwi, rzodkiewki oraz z cytrusów. Kulinarni artyści posługują się przy tym specjalistycznym sprzętem w postaci nożyków i dłutek do wykrawania. Do tej pory, na zajęciach wykonaliśmy kilka dekoracji w postaci wachlarza z ogórka, róż i koszyczków z pomidora, róż z cytrusów, kwiatów z rzodkiewek, pomidorów i cukinii.

Na ostatnich zajęciach uczeń klasy 3AGB Aleksander Moroz wykazał się talentem  artystycznym i wykonał przepiękne, wiosenne krokusy z cebuli szalotki z akcentem papryczki chili – arcydzieło widoczne na półmisku, którym wzbudził zachwyt wielu, w tym Pani Wicedyrektor.

Przed nami jeszcze mnóstwo wielobarwnych wyzwań – dekoracji do wykonania z pomarańczy, jabłek, melona, którymi pochwalimy się niebawem i rozweselimy Wasze oko, a może zainspirujemy do bycia artystą we własnej kuchni?

Moim uczniom życzę wytrwałości, cierpliwości i kreatywności w dalszej przygodzie z carvingiem.

Wioletta Ławrywianiec

Skip to content