Z wizytą u Prymasa

29 października 2021 roku klasa 3 FTL wyjechała do Stoczka Warmińskiego, gdzie w  celi klasztoru w latach 12.10.1953 – 06.10.1954 był więziony kardynał  Stefan  Wyszyński, Prymas Polski.

Najpierw zwiedziliśmy kościół pw. Matki Bożej Królowej pokoju, który znajduje się  na terenie klasztoru księży Marianów. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu szczegółów z życia Prymasa Polski podczas Jego uwięzienia przez władze komunistyczne. Było to drugie z czterech miejsc więzienia Kardynała. Ksiądz Prymas otrzymał do dyspozycji dwa pokoje, łazienkę, korytarz i ogród. Pilnowany był przez około 30 funkcjonariuszy.  W tym właśnie miejscu Stefan Wyszyński dokonał osobistego oddania się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę 8 grudnia 1953 roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

W miejscu uwięzienia ks. Prymasa urządzono „Izbę pamięci”, w której zostały zgromadzone pamiątki związane z Jego pobytem w Stoczku oraz życiem i działalnością jako Prymasa Tysiąclecia.

Więzienie Prymasa jest czytelnym znakiem bolesnej drogi Kościoła w Polsce po II wojnie światowej, a zarazem miejscem refleksji nad ceną, jaką  czasem trzeba zapłacić za wierność Chrystusowi. Przykład Prymasa Tysiąclecia uczy nas też bezgranicznego zawierzenia Matce Bożej.

Nina Sawicka

Skip to content