PAMIĘTAMY O TYCH, CO ODESZLI

 

„Ktoś tutaj był i był,

a potem nagle zniknął

i uporczywie go nie ma.”

– Wisława Szymborska

Tegoroczna jesień trwale zapisała się w naszych sercach z powodu odejścia na wieczną wartę naszego Mistrza Ceremoniału Szkolnego, wychowawcy, nauczyciela ś.p. Andrzeja Sienkiewicza. Wydarzenia minionych tygodni skłaniają do refleksji nad kruchością życia ludzkiego. Zbliżający się listopad, a wraz z nim uroczystość Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dla całej społeczności szkolnej czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli.

Młodzież z technikum architektury krajobrazu z klas 3BTH i 3H4P  na zajęciach praktycznych z panią Magdaleną Witkowską – Hrycek wykonała wieńce pogrzebowe. Zostały one złożone w hołdzie nieżyjącym nauczycielom naszej szkoły pod Pomnikiem Łączności Pokoleń w Karolewie oraz pod pomnikiem naszego patrona gen. Franciszka Kamińskiego.

Uczniowie, wspólnie z Młodzieżową Radą Internatu, od lat pamiętają również o tych, co zginęli, walcząc o naszą wolność. W tym roku młodzież internacka pod kierunkiem pani Iwony Dźwil oraz uczniowie z 1 klasy FTH technikum architektury krajobrazu wraz z nauczycielem zajęć praktycznych panem Arkadiuszem Wanatem uprzątnęli symboliczny grób kapitana doktora Tadeusza Gisgesa na cmentarzu ewangelickim w  Karolewie. Kapitan był naczelnym lekarzem 71. pułku  Piechoty Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew. Brał udział w obronie północno-wschodniego odcinka frontu. W wyniku działań wojennych dostał się do niewoli niemieckiej. Zginął 6 grudnia 1944 roku w Karolewie, niosąc pomoc jeńcom wojennym. Uczniowie po oczyszczeniu nagrobka, złożyli wieniec pogrzebowy przygotowany na zajęciach praktycznych architektury krajobrazu oraz zapalili znicze – symbol pamięci.

Celebrowanie pamięci o tych, którzy odeszli jest dla nas zawsze cenną lekcją patriotyzmu lokalnego.

#SzkołaPamięta

                                                                                               Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content