MISTRZ ORTOGRAFII 2022

W tym roku, wyjątkowo, zmagania o tytuł Mistrza Ortografii odbyły się jesienią. Z dyktandem zmierzyło się dziesięciu uczniów klas pierwszych technikum wytypowanych przez nauczycieli języka polskiego. Przeciwnik był groźny, bo tekst o jesiennej zadumie pełen był wyrazów z trudnością ortograficzną. Uczestników pokonały przede wszystkim: wte i wewte, znienacka, chimeryczna, nadzieja w dopełniaczu i na co dzień. Zdaniem uczniów tekst „był dosyć trudny, ponieważ występowały tu słowa, których raczej się nie widzi, nie pisze i nie słyszy codziennie” i „dość wymagający względem możliwości”.

Zwyciężyła Julia Dudzińska z klasy I PT i zdobyła tytuł Mistrza Ortografii 2022. Ten tytuł zobowiązuje. Po pierwsze, każdy uczeń (i nauczyciel) będzie mógł poprosić Julię o poradę ortograficzną. Po drugie, Julia będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym razem z ubiegłoroczną zwyciężczynią Magdaleną Kolbus z II HTP. Drugie miejsce zajął Norbert Kruszewski z I BT, zaś trzecie miejsce przypadło uczennicy z klasy I LT Annie Wojtkiewicz. Laureaci otrzymali szóstki i piątki z języka polskiego, dyplomy i nagrody rzeczowe – przydatne pomoce naukowe. Gratulujemy!

Wrażenia uczestników potwierdzają tezę: warto brać udział w szkolnych konkursach. Oto kilka argumentów: „można łatwo dostać ocenę z polskiego”, „można spróbować swoich sił”, „jest to nowe doświadczenie”, „jest to ciekawa zabawa”. Zdaniem organizatorów również warto, ponieważ można się przekonać jak niezwykle bogaty jest nasz język i jak trzeba dużo czytać, by coraz mniej słów było nam obcych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do doskonalenia umiejętności poprawnego posługiwania się polszczyzną.

Marzena Cogiel

Katarzyna Dziębowska

 

Skip to content