Na straży pamięci

Na kętrzyńskim Lotnisku Wilamowo po raz 21. upamiętniono świętego Jana Pawła II i błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Podczas uroczystego apelu przypomniano  spuściznę duchową, jaką zostawili po sobie wybitni Polacy.

Prymas Tysiąclecia nauczał: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem (…). Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych (…). Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej (…). Największą mądrością jest umieć jednoczyć.”, a święty Jan Paweł II głosił: „Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie  można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić – dla siebie i dla innych”.

Po uroczystym apelu w hangarze lotniska odprawiona została msza święta, której przewodniczył arcybiskup senior Edmund Piszcz. W obchodach udział wzięła również delegacja naszej szkoły z dyrektorem Janem Mickiewiczem na czele.  Nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego i młodzieży, bo jest to uroczystość łącząca pokolenia.

Podczas laudacji wygłoszonej przez księdza kanonika dr. Kazimierza Żuchowskiego podkreślono, że drogi Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego kilkukrotnie splotły się na Warmii. W 1967 roku prymas w obecności kardynała Wojtyły pobłogosławił obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie, a kilka lat później ponownie spotkali się we Fromborku. Dlaczego więc lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna?

Jak podkreśla Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, to właśnie z tego miejsca 6 października 1954 roku odleciał kardynał Wyszyński, który został przetransportowany przez komunistów do kolejnego miejsca internowania, a Karol Wojtyła zapracował sobie na miano „największego pielgrzyma lotniczego świata”, co upamiętniają znajdujące się tam obeliski. Warto dodać, że rok 2021 został przez Sejm RP ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby  uczcić 120. rocznicę jego narodzin.

Obecność delegacji naszej szkoły i symboliczne wiązanki, które złożyliśmy pod obeliskami wielkich rodaków niech świadczą o naszej pamięci, bo „pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

                                                                                                                       Lucyna Olszewska

Skip to content