Z wizytą u Pani Dulskiej

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września, został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. W naszej szkole czytamy głośno dopiero trzeci rok, jednocześnie łącząc Dzień Głośnego Czytania z ideą Czytania Narodowego. W 2021 roku jest to Moralność Pani Dulskiej, najbardziej znany i najczęściej wystawiany dramat Gabrieli Zapolskiej. To ponadczasowe, mistrzowsko skomponowane dzieło prezentuje bogactwo problemów i tematów, a tytułowa bohaterka dała nazwę pojęciu „dulszczyzna” – synonimu hipokryzji, obłudy i podwójnych standardów etycznych, ciasnoty horyzontów myślowych i braku wyższych potrzeb duchowych. Dulszczyzna to także religijność na pokaz, skąpstwo i poczucie wyższości w stosunku o innych.

Do pokazowych scenek panie z biblioteki szkolnej wybrały z aktu I sceny IX i X. W rolę pani Dulskiej wcieliła się pani Janina Fąderska, Lokatorkę zagrała pani Katarzyna Dziębowska, a Juliasiewiczową Weronika Kędzierska, uczennica klasy III technikum rolniczego. Kolejne sceny z wielkim zapałem czytali nauczyciele i pracownicy administracji: pani wicedyrektor Lucyna Olszewska, pani pedagog Dorota Nowik, pani Marzena Cogiel, pani Magdalena Witkowska – Hrycek, pani Wanda Iwaszkiewicz, pani Renata Olechnowicz, pani Ewa Wereda, pani Joanna Szwark pan Marek Stokłosa. Nasi uczniowie również włączyli się w akcję głośnego czytania, byli to: Gabriel Żółtowski, Zuzanna Grinda, Agata Pierzchanowska, Laura Roguszka, Norbert Pyszora, Weronika Mej, Matylda Banul, Wiktor Piórkowski, Olaf Chodara, Anita Końka, Piotr Poterucha, Mikołaj Witliński, Konrad Kulbacki, Oliwier Engelhardt, Adam Kowalczyk, Arkadiusz Gołaś, Paweł Grzyb.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali przygotowania do tej imprezy czytelniczej dbając, by nie zabrakło nam elementów dekoracji, nagłośnienia i zdjęć oraz widzów i aktorów w tym mini – spektaklu.

Mamy nadzieję, że było to dla wszystkich ciekawe doświadczenie zmuszające do zastanowienia się, że być może w każdym z nas drzemie pani Dulska…

 

Katarzyna Dziębowska, Janina Fąderska

Skip to content