„Nauczając, uczymy się…”

Od czasów starożytnych wiemy, że historia jest nauczycielką życia, a rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich jest ważnym elementem w procesie wychowania. Zgodnie z tradycją klasyczną wychowanie jest kulturą, a zarazem kultura jest wychowaniem.  

Historycznym i patriotycznym aspektom wychowania młodzieży była poświęcona konferencja szkoleniowa, w której wzięli udział nauczyciele ZSCKR w Karolewie. Z inicjatywy dyrektora Jana Mickiewicza szkolenie zostało zorganizowane w Centrum Konferencyjnym Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie. Przez meandry historii naszej Ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem historii Warmii i Mazur, oprowadził nas prof. dr hab. Stanisław Achremczyk – polski historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Rozległa wiedza i kunszt oratorski naszego prelegenta sprawiły, że zostaliśmy wciągnięci w karty historii i nasza wiedza została wzbogacona o wiele cennych informacji.

Nauczając, uczymy się, a bez ciągłego wzmacniania pamięci o dziejach własnego narodu trudno mówić o budowaniu tożsamości narodowej i kształceniu postawy patriotycznej młodego pokolenia.

Lucyna Olszewska

Skip to content