KAROLEWSCY ARCHITEKCI KRAJOBRAZU W PAŁACACH

W poniedziałek, 21.06.2021 r. uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych panią Magdaleną Witkowską – Hrycek i panem Arkadiuszem Wanatem udali się na wycieczkę krajoznawczą mającą na celu zapoznanie z zabudową dworsko – pałacową dawnych Prus Wschodnich. W programie znalazło się zwiedzanie  pałaców i ogrodów przypałacowych, rozpoznawanie ciekawych gatunków roślin i integracja uczniów kierunku architektura krajobrazu.

Spuścizna architektoniczna dawnego państwa pruskiego otacza nas na co dzień. W wielu miejscowościach znajdują się piękne pałace dawnych dygnitarzy państwowych. Zdecydowanie najbardziej znanym w okolicy obiektem jest  siedziba rodu Donhoff w Drogoszach. Jest to największy pałac na Warmii i Mazurach, który został wybudowany  na początku XVIII. Jego elewacja frontowa  mierzy 95 m długości, a powierzchnia wynosi 3500 m2 . Uczniowie podczas wizyty w Drogoszach zapoznali się z dawnym układem ogrodu przypałacowego, po którym zachowały się malownicze stawy i zadrzewienia, zwiedzili teren przypałacowy, zapoznając się z barokową i neogotycką architekturą oraz mieli możliwość zobaczenia jak pałac wygląda w środku. Największe wrażenie zrobiła na nich kaplica przypałacowa z 1725 r. i mauzoleum mieszczące sarkofagi ostatnich Donhoffów. Dowiedzieli się również kilku ciekawostek o tym obiekcie – pałac ma 4 kolumny – jak 4 pory roku, 12 kominów – tyle co miesięcy w roku, 52 pokoje – tyle co tygodni w roku, 365 okien – tyle ile dni w roku i 7 balkonów – zgodnie z liczbą  dni w tygodniu.

Kolejnym punktem wycieczki był pałac w stylu włoskim w Osiec koło Bartoszyc, gdzie uczniowie zapoznali się z historią majątku z XIX w. i zwiedzili odrestaurowany ogród.  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pałac w Osiece był ruiną. Swoje odrodzenie zawdzięcza prywatnemu przedsiębiorcy, który otworzył tu elegancki pensjonat „Biały Książę” i restaurację. W 2000 r. właściciel zdobył nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie „Zabytek zadbany”. Obecnie jest on zamieszkały przez osoby prywatne.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie zespołu dworsko – pałacowego wraz z folwarkiem w Galinach. To miejsce najbardziej przypadło uczniom do gustu. Znajdujący się tu pałac został wybudowany baronowi Botho zu Eulenburga w 1589 roku. Usytuowany na wzniesieniu, miał początkowo charakter obronny. Jest jednym z nielicznych przykładów architektury renesansowej, zachowanych na terenach dawnych Prus Książęcych. Obecnie znajduje się tu hotel z pięknie odtworzonym ogrodem przypałacowym stylizowany na styl angielski oraz zabudowania folwarczne z połowy XVIII w. m in. stajnie, które obecnie funkcjonują i utrzymywane są w nich prywatne konie oraz farma zwierząt domowych.

Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję zapoznać się z problematyką rewaloryzacji założeń dworsko – pałacowych i zobaczyć przykłady właściwie zrewitalizowanych obiektów na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Magdalena Witkowska  – Hrycek

 

Skip to content