Podsumowanie konkursu matematycznego „Sapere aude”.

Emocje i ekspresja nie są tylko zarezerwowane dla przedmiotów  humanistycznych. Okazuje się, że równie niespodziewany i dynamiczny przebieg może mieć rywalizacja w konkursie matematycznym.

Liczby nie kłamią…”

Konkurs matematyczny „Sapere aude”( łac. „miej odwagę być mądrym”) organizowany w tym roku szkolnym przez nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu,  przeznaczony był dla uczniów klas I – III szkół zrzeszonych w Sieci Szkół Rolniczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs składał się z trzech etapów: kwalifikacyjnego, rywalizacyjnego i finałowego.

Największym wyzwaniem a zarazem nowością  dla uczestników była forma konkursu on-line.

16 marca 2021r., odbył się  pierwszy etap zmagań. Przystąpiło do niego aż 360 uczniów z 28 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestnicy z całej Polski zmierzyli się z ciekawymi zadaniami matematycznymi i logicznymi, w których wyjątkowo często pojawiał się patron szkoły organizującej konkurs – August Zamoyski.

Naszą szkołę reprezentowało dziesięciu uczestników. Warto nadmienić, że wśród tak dużej konkurencji, wszyscy przeszli do etapu drugiego.

Natomiast do finału zakwalifikował się tylko Jakub Młynarczyk – uczeń klasy trzeciej technikum weterynarii. Jakub przeszedł do finału z wynikiem 100% i  jako jeden z  trójki uczestników osiągnął najwyższy wynik w klasach trzecich.

Emocje rosną wprost proporcjonalnie do wiedzy…”

W trzecim etapie konkursu,  który odbył się 25 maja 2021r., nasz reprezentant Jakub Młynarczyk  znalazł się w pierwszej dziesiątce finalistów i wywalczył 7 miejsce. To wielki sukces i uwieńczenie ciężkiej pracy. Wśród 93 uczestników klas trzecich, nasz uczeń musiał pokonać  86 rywali.

W sumie Jakub rozwiązał poprawnie 41 zadań, zaś finalista tylko o 3 zadania więcej. Należy dodać, że pechowo właśnie w dniu finału,  Jakub zmagał się z niedyspozycją zdrowotną.

Jego sukces to dowód, że determinacja i praca są drogą do sukcesu.

 09czerwca 2021r., o godzinie 8:50 odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs w wersji on-line. Spotkanie  zaszczycił obecnością Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Robert Jakubik, który  dokonał podsumowania  konkursu i skierował słowa uznania do uczestników.

Gratulujemy naszemu reprezentantowi, który dzielnie stawił czoła konkurencji.

Jednocześnie zachęcam do uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu w następnym roku szkolnym. Starajcie się przezwyciężyć swoje słabości i „miejcie odwagę być mądrym”, bowiem wśród wielu  spraw to bardzo wspomaga własną samoocenę. 

IMG_2472.jpg

Bożena Fedczak

W załączeniu zadania z I edycji.

Sapere Aude 2021 – Etap I – kat. kl. I – pytania.pdf

Sapere Aude 2021 – Etap I – kat. kl. II – pytania.pdf

Sapere Aude 2021 – Etap I – kat. kl. III – pytania.pdf

Sapere Aude 2021 – Etap II – kat. kl. I. – pytania.pdf

Sapere Aude 2021 – Etap II – kat. kl. II – pytania.pdf

Sapere Aude 2021 – Etap II – kat. kl. III – pytania.pdf

Zadania kl. II – Etap I.pdf

Zadania kl.I – Etap I.pdf

Zadania kl.I – Etap II.pdf

Zadania kl.II – Etap II.pdf

Zadania kl.III – Etap I.pdf

Zadania kl.III – Etap II.pdf

 

 

Skip to content