Rugby Tag – bezpieczna i przyjazna gra dla wszystkich

Wśród społeczeństwa funkcjonuje mit o brutalności i wysokim ryzyku kontuzji gry w rugby. Prawdopodobnie wywodzi się z braku znajomości tej dyscypliny. Przyszedł czas na złamanie tego stereotypu, na sprawdzenie co to za gra i o co w niej chodzi.

         09 czerwca 2021r. na hali „Olimpia” w ZS CKR  w Karolewie nauczyciele WF wraz z młodzieżą z internatu uczestniczyli w zajęciach otwartych „Rugby Tag na lekcji WF”. Historię i zasady gry przybliżył animator sportu pan Andrzej Klimowicz. Wszyscy świetnie sie bawili, nie zabrakło ducha rywalizacji.

         Rugby Tag, to odmiana gry w rugby, przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży, która bazuje na podstawowych zasadach tej gry. Gra w założeniu jest jednak bezkontaktowa, to znaczy, nie występuje tu element „szarży” – ataku na przeciwnika celem przewrócenia go na ziemię. Zamiast tego, każdy z zawodników posiada tagi – dwie szarfy przymocowane na wysokości bioder po lewej i prawej stronie ciała.  Gra Rugby Tag jest bezkontaktową formą gry rugby, ponieważ jedynym kontaktem w tej grze jest zrywanie przeciwnikowi tagów. Zabronione jest chwytanie przeciwnika, przewracanie go, odpychanie, a nawet wyrywanie piłki z jego rąk, a gra nogą ograniczona jest jedynie do wznowienia gry. Niewątpliwie jest to gra dla każdego, i jak w  każdej grze  zespołowej,  uczniowie uczą się pracy w grupie, komunikacji, a także szacunku dla przeciwnika, sędziego oraz kolegów z drużyny.

         Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom zajęć, a w szczególności młodzieży z internatu, która pod opieką pana Krzysztofa Kani, w swoim wolnym czasie, przyszła  na salę, żeby poznać nową  dyscyplinę sportową. 

Katarzyna Aleszczyk

Skip to content