Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Smaki wsi” rozstrzygnięty

W bieżącym roku szkolnym odbyła się IX edycja konkursu, która została objęta Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tematem tegorocznych zmagań były: „Staropolskie słodkie wypieki na polskim stole”.

W związku z pandemią, zaproponowaliśmy aby konkurs „Smaki wsi” odbył się w  formie  on-line. Przystąpiło do niego 27 drużyn z 25 szkół i są to: ZS Bielice, ZS Brzostek, ZSCKR Brzostowo, ZSCKR Dobrocin, ZSG Elbląg, ZSCKR Janów, ZSCKR Kowal,  ZSCKR Lututów, ZSCKR Nakło Śląskie, ZSCKR Nowosielce, ZSCKR Nowy Targ, ZSCKR Okrzów, ZS Oleszyce, ZSG-S Olsztyn, ZSEiT Pasłęk, ZSCKR Potoczek, ZCKR Rzemień, ZSCKR Sejny, ZSCKR Sokołów Podlaski, ZSCKR Stare Lubiejewo, ZSCKR Stary Brześć, ZSCKR Studzieniec, ZSCKR Suwałki, ZSCKR Sypniewo i  ZSCKR Karolewo. W pierwszym etapie uczestnicy przysyłali zgłoszenia wraz z recepturą konkursowego wypieku. Następnie przygotowywali wypieki w swoich pracowniach szkolnych, potem uwiecznili je na zdjęciach  i przysyłali do oceny. Zdjęcia były oceniane przez uczestników konkursu oraz przez Jury, które dodatkowo analizowało receptury na podstawie, których przygotowano  wypieki. W skład Jury weszły następujące osoby:

 

Pani Aleksandra Juszkiewicz – zwyciężczyni programu Master Chef Polska 2020

Pan Ireneusz Koniuszek – szef kuchni w Hotelu Zamek Ryn ****

Pan Dariusz Baryga – szef kuchni w restauracji Tawerna DeZeTa w Wilkasach

Pan Grzegorz Ciosek – sp. ds. szkoleń, nauczyciel w ZS nr 2 w Mrągowie

 

W efekcie tych prac wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – złotą patelnię otrzymała drużyna z ZSCKR w Nowosielcach

za  „Tort staropolski miodowo-orzechowy”

 

II miejsce – srebrną patelnię otrzymała drużyna z ZSCKR w Nowym Targu

za „Uroczy duet czekoladowo-orzechowy ze staropolską oponką”

 

III miejsce – brązową patelnię otrzymała drużyna z ZSCKR w Studzieńcu

za „Kugle kaszubskie w cieście drożdżowym z sosem szodonowym”

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nasz konkurs, jak zwykle, wspomagało wielu sponsorów. Wymienić tu należy: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Jana Mickiewicza dyrektora ZSCKR w Karolewie, Panią   Aleksandrę Juszkiewicz i Pana Dariusza Barygę oraz Hotel Zamek Ryn ****.                                                            
Serdecznie dziękujemy Sponsorom. 

Patronat medialny nad imprezą objęły: Gazeta w Kętrzynie, Telewizja KTK, Tygodnik Kętrzyński. Dziękujemy Mediom i cieszymy się, że relacja z konkursu zostanie przedstawiona szerszej społeczności.

IX edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki Wsi” przeszła  do historii. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się już w tradycyjnej formie i będziemy gościć uczestników X, jubileuszowej, edycji konkursu.

Anna Skrzypa, Halina Szeląg

 

Zdjęcia konkursowe wypieków

 

Serdecznie dziękujemy Jury

 

Skip to content