Praktyki zawodowe – Karolewo w Grecji !

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie wzięli udział w projekcie „Praktyczna nauka zawodu w zagranicznych przedsiębiorstwach nr. projektu: 2020-1-PL01-KA102-078942” finansowanym ze środków programu Erasmus+. Cały projekt miał na celu rozwijanie współpracy międzynarodowej w kształceniu zawodowym, jak też potwierdzenie jakości edukacyjnej naszej placówki oświatowej. Każdego dnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniach, prowadzonych przez regionalnych przedstawicieli firm, przyjmujących na staże zawodowe.

Technicy architektury krajobrazu zajmowali się pielęgnacją roślin w terenach zieleni, zakładaniem kwietników, żywopłotów, formowaniem roślin i pielęgnacją trawników.

Technicy weterynarii przeprowadzali badania fizykalne zwierząt oraz zdobywali wiedzę na temat rozrodu, doradztwa hodowlanego i zabiegów inseminacyjnych u zwierząt. Uczyli się także rozpoznawania  zachowań behawioralnych u psów i koni.

Technicy żywienia i usług gastronomicznych zajmowali się przygotowywaniem zastawy i dodatków oraz serwowaniem dań i napojów. Przygotowywali też regionalne potrawy i desery pod okiem opiekunów stażu.

Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zapoznawali się z budową maszyn i urządzeń rolniczych stosowanych w przedsiębiorstwie oraz sposobami konserwacji oraz naprawy maszyn oraz urządzeń rolniczych.

Uczniowie o profilu technik rolnik uczyli się metod przetwórstwa i magazynowania  oliwek.

Podczas całego projektu młodzież miała możliwość doskonalenia kompetencji posługiwania się językiem obcym, bowiem zajęcia i warsztaty prowadzone były w języku angielskim.

W czasie wolnym przewidziano bogaty program kulturalny, który stwarzał okazje do odkrywania i poznania kultury Grecji. Młodzież zwiedziła zamek Platamonas, Stary Pantaleimon, wąwóz Enipeas, Litochoro oraz słynne Saloniki. Wycieczki te pozwoliły poznać kulturę Grecji i wywołały zachwyt architekturą krajobrazu.

Dwutygodniowy pobyt w Grecji dostarczył niesamowitych wrażeń, ale przede wszystkim grupa wróciła bogatsza o nową wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które wykorzysta podczas  dalszego kształcenia i późniejszej pracy zawodowej. Praktyka ta z pewnością podniesie kwalifikacje zawodowe młodzieży, zwiększy atrakcyjność na lokalnym, krajowym i europejskim rynku pracy, bowiem uczestnicy otrzymali  certyfikaty, które mogą pozytywnie wpłynąć na dalsze życie zawodowe.

 

Iwona Dźwil, Małgorzata Rodak, Anna Soszyńska –Tytko, Zbigniew Bodnar

Skip to content