Jasełka 2020

Okresowi świątecznemu co roku towarzyszą jasełka – inscenizacje przedstawiające narodziny Jezusa Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie misterium w 1223r. w Greccio we Włoszech.

Od lat tradycja przedstawień bożonarodzeniowych jest podtrzymywana w ZSCKR w Karolewie. Zazwyczaj uczniowie naszej szkoły brali udział w jasełkach pod kierunkiem nauczycieli. Ostatnie miesiące nauki zdalnej sprawiły, że ta forma nie mogła sprawdzić się. Przedstawiciele grona pedagogicznego, w większości na co dzień pracującego z młodzieżą mieszkającą w internacie, postanowili, że to oni wyreżyserują i wystawią jasełka. W związku z tym, że w tym roku członkowie naszej szkolnej społeczności nie mogli  podziwiać występu na żywo, postanowiliśmy jasełka nagrać, aby mogły one trafić do szerszego grona odbiorców. Wspólny śpiew, bogata sceneria, piękne stroje i aktorska gra sprawiły, że odczuwa się uroczystą, świąteczną atmosferę. To wirtualne spotkanie, mimo mało zimowej aury, z pewnością dostarczy wielu wzruszeń i pozwoli na głębsze przeżycie Bożego Narodzenia.

Jasełka wyreżyserowała, zaadoptowała scenicznie i narracją połączyła wątki pani Katarzyna Aleszczyk, a w poszczególnych rolach wystąpiły panie: Genowefa Jasionek, Eleonora Bronakowska, Elwira Rzeczycka, Iwona Dźwil, Dorota Borowska oraz panowie: Andrzej  Sienkiewicz, Marek Stokłosa, Krzysztof Kania.

Efekty pracy mogli podziwiać wicedyrektorzy naszej szkoły: pani Lucyna Olszewska i pan Zbigniew Bodnar, którym również przypadł zaszczyt symbolicznego zawieszenia bombek z logo szkoły na bożonarodzeniowym drzewku.

Oprawę fotograficzną zawdzięczamy pani Stelli Stukanowej, a nagranie i zmontowanie jasełek panu Grzegorzowi Kocińskiemu.

Jasełkowej tradycji stało się zadość, a determinacja i zaangażowanie ich twórców przyniosły godne podziwu efekty.

Film:

Galeria:

Dodaj komentarz

Skip to content