DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 2020

Coraz to z Ciebie jako z drzazgi smolnej
Wokoło lecą szmaty zapalone
Gorejąc nie wiesz czy stawasz się wolny
Czy to co Twoje będzie zatracone
Czy popiół tylko zostanie i zamęt
Co idzie w przepaść z burzą.
Czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?

Cyprian Kamil Norwid

18 września 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. W tym roku również przypada 10.rocznica nadania imienia naszej szkole generała Franciszka Kamińskiego. W kalendarzu szkoły to dzień wyjątkowo uroczysty przede wszystkim dla uczniów klas pierwszych, którzy składają ślubowanie.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy się przed pomnikiem generała Franciszka Kamińskiego. W tym roku ze względu na pandemię w uroczystości uczestniczyły tylko klasy pierwsze z wychowawcami i delegacje ze starszych klas. Mistrz Ceremoniału Szkolnego pan Andrzej Sienkiewicz przypomniał dokonania Franciszka Kamińskiego jako wielkiego patrioty i orędownika wsi. W imieniu społeczności szkolnej Dyrekcja Szkoły złożyła kwiaty, a uczniowie zapalili biało-czerwone znicze. Podniosłego charakteru uroczystości nadało wspólne odśpiewanie  „Roty”.

Spod pomnika patrona przeszliśmy do sali „Olimpia” na uroczysty apel. Prowadzący Urszula Duda z klasy III LT i Kacper Olechnowicz z klasy III BT pod kierunkiem pani Katarzyny Dziębowskiej przywołali doniosłe wydarzenie w historii naszej szkoły, jakim było nadanie imienia  i podkreślili jego wpływ na kształtowanie patriotycznej postawy młodzieży. Zgodnie z Ceremoniałem Szkolnym, wprowadzono sztandar i odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Nasza szkoła wpisuje się w tradycję Narodowego Czytania. W roku szkolnym 2020/2021 w czasie szkolnych uroczystości będziemy czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Odkrywanie ponadczasowych treści tego romantycznego dramatu rozpoczęliśmy od sceny rozmowy matki z córkami, którą zaprezentowały uczennice klasy I LT Wiktoria Ogórek i Amelia Pohulajewska wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Giedrys.

Dyrektor naszej szkoły pan Jan Mickiewicz w swoim przemówieniu powitał przybyłych nauczycieli, pracowników administracji, rodziców, przedstawicieli starszych klas i szczególnie ciepło pierwszoklasistów.  Niestety nie mogliśmy gościć w tym roku córki i syna naszego patrona, pani Zofii i Jerzego Kamińskich,  ale za pośrednictwem Dyrektora pani Zofia tradycyjnie podziękowała za uczczenie pamięci jej ojca i życzyła społeczności szkolnej wielu sukcesów. Dyrektor podkreślił zasługi Franciszka Kamińskiego jako wielkiego patrioty, dla którego powołaniem była wierna służba Ojczyźnie i ludziom. Szczególne słowa skierował do uczniów klas pierwszych, którzy stają się częścią naszej szkolnej społeczności.

Doniosłym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści, przysięgając na sztandar szkoły, wygłosili treść roty. Ślubowali stać na straży dobrego imienia swojej szkoły. Do naszej szkolnej braci dołączyły klasy: I HTP w zawodzie technik architektury krajobrazu i technik żywienia i usług gastronomicznych- wych. pani Marzena Cogiel, ILT technik weterynarii- wych. pani Agnieszka Giedrys, I BT technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki- wych. pan Przemysław Sulowski, I BTF technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i technik rolnik- wych. pan Jacek Lipka i I ABB w zawodzie mechanik i operator maszyn i urządzeń rolniczych i kucharz- wych. pan Andrzej Sienkiewicz. Uczniowie klas pierwszych otrzymali na pamiątkę tarcze i stanęli do wspólnego zdjęcia.

Młodzież naszej szkoły po raz dziesiąty oddała hołdu Franciszkowi Kamińskiemu, przygotowując program artystyczny, którego mottem były słowa Cypriana Kamila Norwida o czynienia ze swojego życia diamentu. Taka była biografia Franciszka Kamińskiego, którą każdego roku odkrywamy na nowo. Przybliżyliśmy, szczególnie pierwszoklasistom, najważniejsze miejsca związane z życiem patrona. Przemierzyliśmy jego bojowy szlak wraz z członkami koła miłośników historii, w rolę których wcielili się: Marzena Domnik, Karolina Wierzbicka, Karolina Mazurek, Aleksandra Ziniewicz, Mateusz Gołaś i Karol Cywiński. Narratorzy Weronika Szatrawska i Hubert Pyszora prezentowali wypowiedzi Franciszka Kamińskiego dotyczące przywiązania do wsi, nobilitacji polskiego chłopa, walki o wolność, kultu Matki Boskiej Częstochowskiej. Towarzyszyły im piosenki, między innymi te, które lubił nasz patron. Usłyszeliśmy „Ułani, ułani” w wykonaniu Emilii Paszkiewicz. Szczególnie bliski  sercu Franciszka Kamińskiego utwór „Marsz Polonia” zaśpiewał Przemysław Kłys. Aby nawiązać do tradycji pielgrzymkowej generała, Dominika Krygier przy akompaniamencie pani Doroty Kuchcińskiej wykonała piosenkę „W drogę z nami”. Mogliśmy również usłyszeć „Dziewczynę z granatem w ręku” w interpretacji Weroniki Średzińskiej i Patryka Dąbrowskiego. Niezłomna postawa naszego patrona w czasie komunistycznego terroru znalazła odbicie w utworze Jacka Kaczmarskiego „Mury” w wykonaniu Patryka Dąbrowskiego. Część artystyczną zamknęło odczytanie listu do patrona, w którym deklarowaliśmy wierność jego ideałom. Dziękujemy naszym artystom za piękny występ.

Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwali: pani Katarzyna Dziębowska( konferansjerka), pani Magdalena Witkowska- Hrycek( dekoracja), pani Marzena Cogiel (scenariusz programu), pani Stella Stukanowa (fotorelacja), pan Andrzej Sienkiewicz( Ceremoniał Szkolny), pani Genowefa Jasionek, pan Wiesław Sztejter, pan Jacek Lipka( montaż sceny, wystrój sali) pan Grzegorz Kociński i Michał Kulik( nagłośnienie).

Dzień Patrona 2020 staje się kolejną kartą historii naszej szkoły. Niech pozostaną z nami słowa poety:

Wiary dziś życzę Tobie, że zostanie
Bo na tej ziemi jesteś po to właśnie
By z ognia zgliszcza
Mógł powstać dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie.

Marzena Cogiel

 

Materiał filmowy:

Dodaj komentarz

Skip to content