Architekci i weterynarze na UWM w Olsztynie

5 marca uczniowie trzeciej i czwartej klasy technikum architektury krajobrazu oraz ich koledzy z weterynarii uczestniczyli w Dniu Otwartym Katedry Ogrodnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Wizyta rozpoczęła się od przedstawienia oferty edukacyjnej przez panią dr hab. inż. Annę Francke – kierownika Katedry Ogrodnictwa. Następnie nasi uczniowie pod czujnym okiem pani Joanny Majkowskiej-Gadomskiej dowiedzieli się jakie zdrowotne właściwości posiadają rośliny uprawiane w uniwersyteckim ogrodzie dydaktycznym i po krótkim instruktażu samodzielnie wykonali oleje smakowe i ziołowe masła. Mieli także okazję spróbować roślin przyprawowych – bazylii, kolendry i ogórecznika. Uczniowie wzmocnieni kanapkami z autorskimi smakowymi smarowidłami zwiedzili sale ćwiczeniowe katedry – w tym pracownię artystyczną architektury krajobrazu, gdzie najciekawszym elementem były prasy do druku wklęsłego.

Kolejnym niezwykle ekscytującym punktem była wizyta w Katedrze Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej, gdzie uczniowie na żywo mogli obserwować hodowle owadów – głównie patyczaków, karaczanów i straszyków. Podczas gdy nawet największe gatunki patyczaków stały się bohaterami wielu zdjęć młodzieży to karaczany jednak nie przypadły im do gustu i nikt nie odważył się wyjąć ich z terrariów.

Następnie odwiedziliśmy jedną z pracowni w uniwersyteckim Ogrodzie Dydaktycznym, gdzie dzięki uprzejmości pana Bogumiła Markuszewskiego uczniowie odbyli szkolenie ze szczepienia drzewek owocowych. Po krótkim wykładzie,
o zaletach szczepienia, młodzież miała okazję spróbować rzadkich odmian gruszek azjatyckich – których uprawa od jakiegoś czasu prowadzona jest na Uniwersytecie. Owoce te są znakomitą przekąską dla osób z cukrzycą, ponieważ posiadają niski wskaźnik glikemiczny i jednocześnie są bardzo smaczne.

Ostatnim punktem były warsztaty wykonywania wielkonocnych wianków. Pani Beata Płoszaj-Witkowska udowodniła, nawet najbardziej sceptycznym uczniom, jak łatwo jest wykonać tę spektakularną wiosenną dekorację. Po tych wszystkich atrakcjach uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną do Karolewa. Po tej wizycie możemy śmiało wszystkim naszym tegorocznym maturzystom polecić studia na kierunku Ogrodnictwo.

Wyjazd zorganizowały i młodzieżą opiekowały się panie: Natalia Bielińska i Magdalena Witkowska-Hrycek.

Dodaj komentarz

Skip to content