Nasi uczniowie w kolejnych spotkaniach, przygotowujących ich do odbycia praktyki zawodowej w Grecji, zdobywali umiejętności niezbędne do samodzielnego komunikowania się i do aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Jednym z celów przewodnich kolejnych modułów spotkań było zaznajomienie z problemem odmienności kręgu kulturowego oraz różnorodności form kultury materialnej i niematerialnej, z którą na co dzień nie mamy możliwości obcowania.
Kształcenie wrażliwości społecznej, emocjonalnej i estetycznej było pierwszym zadaniem grupy. Wyruszyliśmy więc we wspólną podróż przez Ateny, Delfy, Akropol, Mykeny, Korynt. Prezentacje multimedialne, zdjęcia i ciekawostki sprawdzone przez turystów, -pozwoliły uczniom dostrzec, docenić i rozumieć osiągnięcia Greków, wartość symboli kultury a także walory turystyczne tego kraju. Atrakcją były również typowe zwroty grzecznościowe, nazwy dni tygodnia czy liczebniki.
Wśród realizowanej tematyki zajęć znalazły się:
a) Świadectwa kultury:
– materialne i duchowe dobra kultury, ich rodzaje, wartość i funkcja kulturotwórcza
b) Starożytna Grecja:
–wierzenia, teatr, igrzyska olimpijskie, sztuka
– kultura narodowa
c) Warunki fizyczno-geograficzne Półwyspu Bałkańskiego:
– położenie Grecji, klimat, sytuacja społeczno-ekonomiczna
-turystyczne atrakcje
-system edukacji
-potrawy kuchni greckiej, tradycje kulinarne.
Najciekawsze jednak dla młodych praktykantów okazały się zajęcia pod hasłem: „Obalamy stereotypy„. Zainicjowana dyskusja problemowa na temat różnic kulturowych, utrwalonych schematów dotyczących postrzegania i oceny zarówno Polaków jak i Greków, stała się ciekawym doświadczeniem. No cóż… sjesta, czy gorące plaże pozostają na razie tylko kwestią…czasu. Zorganizowaliśmy również turniej. Drużyny rywalizowały ze sobą w wykonywaniu różnych wyzwań, lub licytowały się w „walce” by „Nie udawać Greka”.
Na pewno wszyscy już wiemy, że Grek Zorba to nie wszystko, a greckie „nie” oznacza „tak”.
Dziękuje wszystkim uczestnikom spotkań, którzy z zaangażowaniem współpracowali ze sobą. Kreatywna postawa uczniów wpłynęła na atmosferę zajęć i dostarczyła nam wszystkim nowej wiedzy i cennych umiejętności społeczno-komunikacyjnych.
Magda Jurkiewicz