„CO ZASIEJESZ, PÓŹNIEJ ZBIERASZ”

10 i 11 lutego odbyły się autorskie warsztaty profilaktyczne pt. „I ty możesz zmienić swoje życie”. Spotkania z młodzieżą klas drugich prowadzili terapeuci z Fundacji SNAP – Stop Narkomanii, Alkoholizmowi i Przemocy z Lwówka Śląskiego. To już kolejne działanie podjęte w naszej szkole, które ma na celu zapobiegać, aby nie trzeba było leczyć.

Małgorzata, Irena i Aleksander, rozmawiając z młodzieżą, dali świadectwo własnego życia, które nie zawsze było „fajne”. Doświadczyli krzywdy, nieszczęść, rozpaczy i zagubienia. Przestrzegali i uświadamiali, przedstawiając  przykłady z autopsji, zdjęcia i krótkie filmy o zagrożeniach, jakie niosą z sobą niewłaściwe wybory. „Mądry jest ten, co potrafi uczyć się na własnych błędach, ale mniej kosztuje i boli, gdy uczymy się na błędach cudzych”. Tymi słowami prelegentka podkreśliła celowość profilaktyki i tego typu spotkań.

Wbrew utartym stereotypom, łatwo rzucić picie, palenie …, ale trudniej przy tym postanowieniu wytrwać. Dlatego, jak mówił Aleksander, jeśli nie palisz, nie pijesz, nie bierzesz, to nie rób tego. Naszym gościom udało się zmienić swoje życie, przestawić je na „właściwe tory”, ale udaje się to nielicznym – „Ja się uratowałam, ale za mną jest 99 grobów”.

Podczas prelekcji urozmaicanej utworami  śpiewanymi na żywo w rytmie między innymi rapu, padało wiele pytań. Jak w rodzinie rozwiązywane są problemy? Jakie czynniki rozbijają rodzinę? Czy alkohol jest dobry dla człowieka? Po co diler przychodzi do młodych ludzi? Na jedne udzielano odpowiedzi, na inne nie trzeba było odpowiadać. Wszystkie jednak skłaniały do refleksji, czasem budziły emocje.

                                                                                                  Małgorzata Sokołowska

Dodaj komentarz

Skip to content