KU PRZESTRODZE – TEATR ŻYCIA

21 listopada uczniowie klasy drugiej PT wyjechali do kina „Gwiazda” w Kętrzynie na monodram pt. „Ta cisza to ja”, który wcześniej był wystawiany w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach festiwalu Filmvisage 2010.

Spektakl przedstawia losy człowieka, który w latach świetności był wziętym aktorem, z pasją wykonującym swój zawód, który miał dom, rodzinę, pieniądze. Wszystko to stracił przez niewłaściwe wybory. Alkohol stał się jedynym priorytetem. Odtąd w jego życiu jest dużo czasu, samotności, pustki i naiwnej obietnicy, że zdoła wszystko zrobić, gdy tylko przestanie pić. Pamięć o tym co posiadał i świadomość ile stracił wywołuje w kloszardzie skrajne emocje: drwinę, śmiech, złość i łzy.

Główną rolę artysty i alkoholika zagrał znany aktor Jacek Kawalec. Mimo, że był to spektakl jednego aktora, dzięki dynamice granych scen i towarzyszących im emocjom, wprowadził widzów w szczególną atmosferę dramatu nędznej egzystencji bohatera, będącej przestrogą dla innych. Młodzież miała możliwość poczuć się jak w prawdziwym teatrze.

Po przedstawieniu aktor udzielał odpowiedzi na pytania widzów. Stwierdził, że świat artystów również nie jest wolny od używek i uzależnień. Bez względu na status społeczny, wiek czy wykształcenie, każdego ten problem może dosięgnąć.

Do grania tej roli, aktor przygotowywał się sześć tygodni, a pierwszym miejscem, gdzie wystawił tę sztukę był Zakład Karny w Białymstoku, w którym mógł sprawdzić wiarygodność swojego kunsztu aktorskiego w tym monodramie. 

Dzięki staraniom Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tym jakże pouczającym wydarzeniu.

Z podziękowaniami Małgorzata Sokołowska

Dodaj komentarz

Skip to content