DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2019

Najlepsi nauczyciele, to tacy, którzy powiedzą Ci, gdzie patrzeć, ale nie powiedzą co widzieć.

Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony w naszej szkole 11 października 2019 roku, rozpoczął się przy Pomniku Łączności Pokoleń. To miejsce symboliczne, znaczące  ślad  ludzi, którzy  pracą i zaangażowaniem stworzyli nierozerwalny „łańcuch” pokoleń naszej szkoły. Zgromadzeni przy Pomniku, w myśl refleksji: „Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ”, uczcili pamięć tych, którzy odeszli.

Dyrekcja Zespołu: pan Jan Mickiewicz, pani Lucyna Olszewska oraz delegacje: pan Roman Kłek i pani Teresa Jaworska i uczniowie szkoły złożyli  kwiaty i zapalili znicze.

Następnie wszyscy udali się do hali sportowej szkoły, gdzie pan Andrzej Sienkiewicz – Mistrz Ceremoniału Szkolnego dokonał wprowadzenia sztandaru szkoły. Społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy a prowadzący apel: Emilia Hałabuda z klasy IV LTH i Kacper Korotko z klasy IVBTF  przywitali zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkolnej, przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów szkoły.

Kontynuując tradycję czytania dzieł narodowych podczas szkolnych uroczystości wychowawczyni  klasy I L4 pani Karolina Janowicz oraz jej uczennice Klaudia Ejsmont i Agnieszka Cichuta, odczytały fragment noweli pt. „Katarynka” Bolesława  Prusa.

Na scenę zaproszono  dyrektora szkoły. W swoim wystąpieniu pan dyrektor Jan Mickiewicz podkreślił ważną rolę nauczycieli, odwołał się  do etyki i zasad,  które tak trudno dzisiaj przekazuje się młodzieży. Odczytał  także życzenia przesłane przez MRiRW Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Życzliwe słowa pan Dyrektor skierował do odchodzącego  na emeryturę  nauczyciela szkoły pana Jana Sobolewskiego. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i kwiatów dla nauczycieli szczególnie zaangażowanych w pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz dla pracowników administracji i obsługi.

W październiku odbyły się w naszej szkole  wybory do Samorządu Uczniowskiego,  więc zgodnie z tradycją na apelu odbyło się uroczyste przekazanie władzy nowemu Samorządowi. Pani Karolina Janowicz opiekun SU podziękowała za rzetelne pełnienie obowiązków ustępującemu SU: Emilii Paszkiewicz z klasy IIPT – przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego oraz Damian Myszczyński i Jacek Bednarczyk z klasy IVBTF.

Symboliczny klucz otrzymał nowy Przewodniczący SU – Piotr Fal z klasy II BT, zastępcą został Albert Sęder  z klasy II BT, a sekretarzem Karolina Gagdzis z klasy II LT.

Nowy Samorząd podziękował za zaufanie i oddane głosy. Społeczność szkolna zawsze docenia kreatywność Samorządu Uczniowskiego i udział w wielu przedsięwzięciach.

Następnie nauczyciele emerytowani oraz zaproszeni goście otrzymali róże, które wręczyli uczniowie i uczennice klas drugich. Nauczyciele zawsze dając nam wiedzę – dają wiarę w siebie, uczą, że warto dokonać czegoś dla marzeń, idei oraz innych ludzi. Uczą także otwartości na potrzeby innych.

W programie artystycznym nie mogło zabraknąć żartu i groteskowego ujęcia etapów edukacji. Kolejne scenki prowadziły widzów przez epokę jaskiniowców, średniowiecze Mieszka I, gimnazjum żeńskie z czasów lat 70-tych i gimnazjum męskie. Brawurowo o nauce w szkole, ciężkiej pracy sprzątaczek i woźnych opowiedzieli wcielający się w te trudne role uczniowie.

Nie zabrakło wzruszających interpretacji utworów muzycznych i żywiołowej piosenki: „Życzymy sobie i Wam” w wykonaniu uczennic  i całej klasy IILT.

W autorskim programie pani Magdy Jurkiewicz uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie i sceniczne.

Oprawa muzyczna : Michał Kulik klasa II BT, Maja Muzyka klasa II LT

Aktorzy :

klasa II BB: Przemek Kłys,

klasa I B4: Dominik Marszałek, Oliwier Engelhardt, Adam Kowalczyk ,

klasa II BT: Albert Sęder, Piotrek Fal, Dawid Lisek,

klasa III ABT: Hubert Wrona, Gabryś Mróź,

klasa III LTH: Weronika Górska, Alicja Pilska, Karolina Wierzbicka, Wiktoria Gut

Śpiewali: Karolina Pytlak, Amelia Kuba, Jakub Młynarczyk  z klasy II LT,

Patryk Dąbrowski klasy  III LTH , gościnnie na gitarze elektrycznej grał Wiktor Jurkiewicz.

 

Na zakończenie apelu pani  Dorota Kuchcińska  przedstawiła wyniki kolejnego etapu konkursu „Klasa z klasą” w roku szkolnym 2019/2020.

Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do spotkania wielopokoleniowego. Nauczyciele i pracownicy emerytowani oraz obecni zostali uhonorowani kwiatami i życzeniami. Niech przesłanie tej uroczystości przekazują słowa: „Wychowanie jest tym, co zostaje kiedy zapomnieliśmy już wszystkiego, czego nas nauczono”.

Magda Jurkiewicz

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content