Pamiętamy o Wielkich Polakach

5 października 2019 r. delegacja naszej szkoły, w skład której weszli dyrektor Jan Mickiewicz i wicedyrektor Lucyna Olszewska wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w 19. obchodach upamiętniających dokonania Wielkich Polaków Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo.

„Dla trwałego upamiętnienia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony przez  lotnisko Wilamowo i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem (mając akceptację Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie arcybiskupa Edmunda Piszcza, byłego ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej) postawienie na lotnisku pamiątkowego obelisku. W dniu 6 października 2001 r. w uroczystej scenerii odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Od tego momentu „Dzień Pamięci…” został ustanowiony jako stałe święto realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo” – przypomniał Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior i główny organizator wydarzenia.

Związki osobiste Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły stały się inspiracją dla organizatorów, aby w 2005 r. podczas obchodzenia „Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, dokonać odsłonięcia obelisku z tablicą poświęconą „Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata”. Od 2006 roku uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.

Obchody odbyły się w uroczystej  oprawie. W apelu uczestniczyli przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego, lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz uczniowie ze szkół powiatu kętrzyńskiego. Po złożeniu wiązanek kwiatów i oddaniu hołdu Wybitnym Polakom w hangarze lotniczym odbyła się msza święta.

Grzegorz Kociński

Dodaj komentarz

Skip to content