Zajęcia terenowe technikum architektury krajobrazu

             27 września uczniowie naszej szkoły w zawodzie technik architektury krajobrazu mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe terenowym do polskich ogrodów krajobrazowych.

            Pierwszym przystankiem były Łazienki Królewskie w Warszawie – rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Założenie pałacowo-parkowe, o bogatej historii, wywarło ogromne wrażenie na naszych uczniach. Ogrody, których początki sięgają średniowiecznego zwierzyńca zostały rozbudowane przez polskiego monarchę w myśl XVIII – wiecznego nurtu krajobrazowego. W tamtym okresie powstały zachwycające do dziś obiekty: Biały Domek, Stara Pomarańczarnia i amfiteatr ze sceną ulokowaną na wyspie stawu. Rozbudowano także stary pawilon łaźni nadając mu dzisiejszy wygląd Pałacu na Wodzie. W pałacu młodzież podziwiała między innymi wystawną salę balową oraz jadalnię, gdzie organizowane były słynne obiady czwartkowe. We wnętrzach zachwycały inkrustowane drewniane podłogi oraz bogaty wystrój. Z czasów zaborów i tzw. okresu rosyjskiego pozostały pawilony: Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska, Koszary Kantonistów i Nowa Korgedrada. W tym czasie w Łazienkach znajdowała się kolekcja 100 drzew pomarańczowych, których śladem we współczesności są kubłowe drzewka pomarańczowe i oliwne ustawiane w całym ogrodzie.  

            Kolejnym przystankiem na drodze wycieczki była Opinogóra i Muzeum Romantyzmu –  założenie, które należało do rodu Krasickich. Typowy polski dworek, neogotycki pałacyk oraz zabudowa dworsko – folwarczna to niektóre z atrakcji tego miejsca. Uczniowie dłuższą chwilę zatrzymali się przy wolierach z ptactwem ozdobnym, w których mogli podziwiać pawie, papugi, bażanty oraz kury jedwabiste o niezwykle puchatym upierzeniu. Po obejrzeniu pamiątek rodowych, będących częścią kolekcji muzealnej, uczniowie spacerowali pięknym krajobrazowym parkiem, który niedawno został poddany renowacji.

            Opiekunkami i przewodniczkami młodzieży w trakcie wyjazdu były nauczycielki przedmiotów zawodowych w technikum architektury krajobrazu, panie: Natalia Bielińska i Magdalena Witkowska-Hrycek.

Natalia Bielińska

Dodaj komentarz

Skip to content