Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Smaki Wsi” 2019

W piątek,  24 maja 2019 r. odbyła się w ZSCKR w Karolewie VIII edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki Wsi”. Zebranych gości i uczestników konkursu powitał Dyrektor ZSCKR w Karolewie pan Jan Mickiewicz, a nad sprawami organizacyjnymi czuwały panie: Anna Skrzypa i Halina Szeląg.

Patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsorów, którzy ufundowali wiele atrakcyjnych nagród. Listę sponsorów tworzą:

 1. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 2. Wojewoda Warmińsko-Mazurski – pan Artur Chojecki.
 3. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – pan Gustaw Marek Brzezin.
 4. Starosta Powiatu Kętrzyńskiego – pan Michał Kochanowski.
 5. Wójt Gminy Kętrzyn – pan Paweł Bobrowski.
 6. Burmistrz Miasta Kętrzyn – pan Ryszard Henryk Niedziółka.
 7. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.
 8. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie.
 9. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
 10.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie.
 11.  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku.
 12. „MAJONEZY” Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie.
 13. Cukiernia “Magda” w Pieckach.

Swoją obecnością w dniu konkursu zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP pan Jerzy Gosiewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski pan Artur Chojecki, Wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pani Sonia Solarz-Taciak, Wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pan Mieczysław Włos, Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej pani Zofia Stankiewicz, Wicestarosta Kętrzyński pan Andrzej Lewandowski, Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju pani Daria Zecer, Naczelnik Wydziału Rozwoju Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatu Kętrzyńskiego pan Rafał Rypina, Kierownik Kętrzyńskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pan Tomasz Komorowski oraz Główny specjalista ds. Rozwoju Rynków Rolnych w Krajowym Ośrodku Doradztwa Rolniczego pan Dariusz Klimek.

Tematem tegorocznej edycji konkursu „Smaki Wsi”  były podroby na polskim stole.

W konkursie brało udział 18 zespołów z 17 szkół. Gościliśmy uczestników  z miejscowości: Nowosielce, Powiercie, Gołotczyzna, Sejny, Golądkowo, Bonin, Stary Brześć, Suwałki, Janów, Rudka, Jabłoń, Sokołów Podlaski, Studzieniec, Stare Lubiejewo, Dobrocin, Elbląg oraz Karolewo.

Zmagania uczestników konkursu oceniało Jury w składzie:

 • Dariusz Klimek – z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.
 • Dariusz Baryga – szef kuchni restauracji Tawerna  Dezeta w Wilkasach.
 • Kacper Sawoń – kucharz Tawerny Dezeta w Wilkasach. 
 • Krystyna Karpińska – technolog w Spółdzielni “Majonezy” w Kętrzynie.
 • Grzegorz Ciosek – sp. ds. szkoleń W Zespole Szkół nr. 2 w Mrągowie.
 • Wojciech Kaczorowski – właściciel Karczmy “Berta” w Świętej Lipce.

Jury miało trudne zadanie, uczestnicy wykazali się pomysłowością, a przygotowane potrawy prezentowały wysoki poziom sztuki kulinarnej. I tak:

I miejsce i „Złotą Patelnię” zdobył zespół z ZSCKR w Suwałkach, za przygotowanie potrawy: wątróbki drobiowe w miodzie pitnym.

II miejsce i „Srebrną Patelnię” zdobył zespół z ZSCKR w Nowosielcach, za przygotowanie potrawy: bieszczadzki placek ziemniaczany.

III miejsce i „Brązową Patelnię” zdobył zespół z ZSCKR w Dobrocinie, za przygotowanie potrawy: tarta z musem z wątróbek i sosem jabłkowo-chrzanowym.

Gratulujemy zwycięzcom!

Jak zwykle zmaganiom konkursowym towarzyszyło spotkanie integracyjne. Uczestnicy mogli zwiedzić zamek w Rynie. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze, a uczestnicy obiecali, że na pewno przyjadą na następną edycję. Serdecznie zapraszamy.

Halina Szeląg, Anna Skrzypa

Foto: Stella Stukanowa, Zuzanna Błachnio

Dodaj komentarz

Skip to content