OSTATNI DZWONEK

Nieuchronność omija, co  chcemy ocalić

wystarczy ciepłą iskrę pod sercem zapalić

By wyrosły w Nas i trwały ulotne wrażenia-drogowskazy pamięci najmilsze wspomnienia”

 

26 kwietnia 2019 roku w ZSCKR im. gen. Franciszka Kamińskiego  odbyło się zakończenie roku szkolnego klas czwartych.

 

Młodzież z klas: IV TŻiUG, IV TW/TR, IV TMR wraz z wychowawcami: panią Małgorzatą Jankielewicz, panią Marzeną Cogiel, panem Jackiem Dziemiańczykiem prezentowała się dumnie w dniu kończącym zmagania edukacyjne i wieńczącym sukcesy własnych możliwości.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania Dyrektora Zespołu pana Jana Mickiewicza, wicedyrektorów: pani Lucyny Olszewskiej, pana Zbigniewa Bodnara oraz kierownik internatu pani Genowefy Jasionek, pedagog pani Małgorzaty Sokołowskiej, grona pedagogicznego i zaproszonych gości .Następnie  zgodnie z  Ceremoniałem szkoły wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn narodowy.

Tradycją naszej szkoły jest udział  w akcji „narodowe czytanie”. W tym roku szkolnym apelom towarzyszą  fragmenty powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Dedykowane absolwentom 2019 wybrane fragmenty odczytali wychowawcy klas maturalnych: pani Marzena  Cogiel, pani Małgorzata Jankielewicz, pan Jacek Dziemiańczyk.

Konferansjerzy uroczystości: Wiktoria Konopka uczennica klasy III LTH i Kacper Birbach uczeń klasy II TMR, wprowadzili społeczność  szkolną w podniosły nastrój . Przemówienia dyrektora Zespołu  oraz przewodniczącej Rady rodziców pani Bożeny Barcikowskiej zawierały życzenia powodzenia na starcie do egzaminów maturalnych i  zawodowych a także mądrych wyborów w dorosłym życiu.

Podniosłym momentem apelu było ogłoszenie wyniku konkursu na Absolwenta Roku. Pan Dyrektor Jan Mickiewicz i pani wicedyrektor Lucyna Olszewska uhonorowali tym zaszczytnym mianem Magdalenę Wons z klasy IV TW/TR. Wręczenie odznaki to symboliczny sposób uhonorowania osiągnięć edukacyjnych, ale też działań podnoszących jakość pracy szkoły oraz form rozwijania pasji i zainteresowań. W swoim wystąpieniu abiturientka podziękowała rodzicom, wychowawczyni pani  Marzenie Cogiel oraz nauczycielom za okazaną  pomoc, zaufanie i wskazywanie drogi. Mądrość, konsekwencja i działania społeczne zawsze wyznaczają drogę sukcesu. Następnie nagrodzono uczniów, którzy wyróżnili się wśród społeczności szkolnej.

W  imieniu Samorządu  Uczniowskiego  Emilia Paszkiewicz złożyła absolwentom  życzenie  daru szczęścia,  pogratulowała  ukończenia szkoły,  ale też wyróżniła Klaudię Czeczeniuk, Magdalenę Wons Rafała Popowskiego,  którzy pracowali  w Samorządzie Uczniowskim, realizowali zadania a pomysły zamieniali na czyny. Samorząd  Uczniowski również przyznał  nagrodę specjalną -tort -zwycięskiej klasie IVTW/TR za udział w akcji Złoty Pieniążek.

Gościem uroczystości był Prezes Aeroklubu Krainy jezior Mazurskich pan Stanisław Tołwiński. Uroczystości patriotyczne, które odbywają się na lotnisku Wilamowo są na stałe  obecne w kalendarzu naszej szkoły. Prezes Tołwiński podkreślił cenną współpracę i pomoc w oprawie rocznic.

Część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas młodszych  rozpoczął utwór muzyczny. Sylwia Janeczko z klasy III PT zaśpiewała i zagrała „Piosenkę Absolwenta”.  Następnie wszyscy obejrzeli lekcję humorystyczną,  w której ze stoickim spokojem nauczyciel odpytywał swoje „ofiary”,  a wszystko w humorze mistrza Adama Mickiewicza i parafrazy „Pana Tadeusza”. Życie ucznia nie polega jedynie  na siedzeniu w szkolnej ławie, ale to również  nieśmiałe  spojrzenia, pierwsze wzruszenia i miłości. W tej konwencji zabrzmiały zaśpiewane z autorską interpretacją utwory. Piosenki wykonywali: Patryk Dąbrowski, Gabriela Dudo, Emilia Paszkiewicz. Nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym ,którzy z łezką w oku wspólnie nucili słowa. Dedykacją taneczną  był zatańczony walc przez parę absolwentów :Dominikę  Zyśk i i Rafała Popowskiego, walc    przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Aleszczyk. Następnie zabawne scenki z życia uczniów odegrali „mistrzowie humoru” z klasy I TMR: Piotr Fal, Kacper Olechnowicz i Mateusz Czajkowski. Podziękownia należą się  pani Stelli Stukanowej, która przygotowała młodzież i czuwała nad scenariuszem uroczystości. Oprawę muzyczną prowadził uczeń klasy I TMR Michał Kulik.

Tradycją naszej szkoły jest przygotowywanie przez uczniów klas trzecich upominków “na szczęście” , które wręczamy uczniom opuszczającym szkolne grono. Uczniowie klas trzecich i redakcja Szkolnych Newsów przygotowali symboliczne upominki. Niespodzianką były torty -słodkie prezenty dla klas czwartych, które klasy trzecie ufundowały jako nagrodę za ukończenie edukacji. Redaktor „Szkolnych newsów” pani Marzena Cogiel i  skład redakcyjny zamieścili w gazetce  wywiady z wychowawcami klas oraz wspomnienia  uczniów, którzy jeszcze niedawno rozpoczynali naukę w pierwszej klasie.  

Punktem kulminacyjnym programu było wręczenie  świadectw ukończenia szkoły i nagród będących  ukoronowaniem  starań, ciężkiej pracy i zaangażowania przez  Dyrekcję Szkoły i wychowawców klas maturalnych Dyrektor dziękował  wychowawcom  za opiekę i ukształtowanie młodych ludzi, którzy wyfruwają spod  ich skrzydeł, by teraz samodzielnie szybować przez życie. Następnie  każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie zabrakło życzeń i podziękowań ze strony abiturientów a ich dowodem były piękne kwiaty.

Kochani uczniowie …”Sterujcie Waszym życiem tak, jak potraficie najlepiej, nie zgubcie celu swej drogi, ufajcie wiedzy, korzystajcie ze zdobytych doświadczeń i wartości. Kierunkowskaz edukacji, pracy i ambicji niech przeprowadza was dalej …”.

Magda Jurkiewicz

 

Dodaj komentarz

Skip to content