Wycieczka edukacyjna klasy I LT do Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego Pana Henryka Szubstarskiego

    16 kwietnia 2019r. wraz z wychowawcą Panią Magdą Jurkiewicz i Panią Małgorzatą Rodak, mieliśmy zaszczyt gościć w pierwszym prywatnym laboratorium weterynaryjnym w Polsce.

SLW LAB w Ostródzie od roku 1976 zajmuje się  diagnostyką weterynaryjną chorób drobiu, trzody, bydła oraz zwierząt towarzyszących. Prowadzi badania wody, środków żywności i żywienia zwierząt.

Laboratorium posiada co najmniej 50 akredytowanych kierunków badań i wychodząc naprzeciw potrzebom klientów liczba ta stale rośnie. Uzyskaliśmy obszerną wiedzę w zakresie badań serologicznych, mikrobiologicznych  żywności, wody i pasz. Pracujący w tym laboratorium lekarze weterynarii oferują profesjonalną pomoc w zakresie wyboru kierunków badań i interpretacji wyników.

W pracowniach obserwowaliśmy pracę specjalistów i pozyskaliśmy wiedzę  na temat szczepionek autogenicznych oraz badania preparatów immunologicznych a także  sekcji różnych zwierząt. Diagnozowane są  tu: drób, trzoda, bydło, zwierzęta towarzyszące, pasze. Porady udzielane w zakresie terminu wyznaczania szczepień czy pobierania próbek  są nieocenioną pomocą dla rolników i hodowców.

Nasza grupa klasowa została podzielona na dwie sekcje, po czym zaopatrzeni w ochronną odzież i obuwie przeszliśmy „ścieżką wiedzy” kolejne pomieszczenia. Cierpliwość, skupienie i zaangażowanie towarzyszyło pracownikom, których widzieliśmy w salach. W sposób bardzo rzeczowy i precyzyjny uzyskaliśmy informację o kolejnych procesach badawczych.

„Wiedza o niezwykłej różnorodności świata strzeże nas przed błędami i pozwala chronić naturalne środowisko a natura zwierząt uczy pokory i szacunku do pracy weterynarza” –o czym wnikliwie mówił nam Pan Henryk Szubstarski.  Z tym przesłaniem pozostaniemy w naszej edukacji.

Dziękujemy za pomoc w realizacji wyjazdu:  Panu dyrektorowi Zespołu Janowi Mickiewiczowi,  Pani wicedyrektor Lucynie Olszewskiej, udzieloną zgodę i akceptację  przez Pana wicedyrektora Zbigniewa Bodnara.

Wrażenia uczniów:

Doświadczenie bezpośrednie materiału badawczego to bardzo ważne w naszym zawodzie, czego na co dzień nam brakuje- Gabrysia

Najciekawsza była sekcja narządów wewnętrznych pisklęcia- Oliwia

Hodowla posiewów i rozwój bakterii, które nam zaprezentowano za pomocą sprzętu były dla nas czymś fascynującym-Ula.

Magda Jurkiewicz

Dodaj komentarz

Skip to content