Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych

Jak zaprojektować turbinę, by osiągnęła odpowiednią moc? A może zależy nam na wydajności? Na te i wiele innych pytań dotyczących budowy i mocy turbin musieli odpowiedzieć uczestnicy turnieju podczas eliminacji w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych, Ełk 2019.

Drużyna ,,CYSTERNIAKÓW” z ZSCKR w Karolewie w składzie: Michał Kuriata, Patryk Rodak, Robert Klimkowski z klasy II BBT zdecydowała, że skonstruowaną przez siebie turbinę wystawią w konkurencji mocy. Po pierwszych pomiarach turbina wykonała pracę 100 J w czasie 34 sekund i uplasowała drużynę na trzeciej pozycji. Druga tura pomiarów odbyła się po naniesieniu poprawek w projektach. Każda drużyna próbowała poprawić wyniki, toteż do stołów warsztatowych trudno było się dostać.  Po drugich pomiarach, niestety, spadliśmy na czwartą lokatę, jednakże czas podnoszenia 5- kilogramowego ciężarka poprawiony został o 10s. Dużą niespodzianką okazało się to, że turbina skonstruowana przez naszą drużynę uzyskała najlepszą wydajność 2,6 l wody i z takimi wynikami mogłaby  zawalczyć o podium podczas finału w Piasecznie. Szkoda tylko, że na wstępie wybraliśmy kategorię mocy.

Turniej pozwolił uczestnikom na wykorzystania wiedzy i umiejętności technicznych. Zdobyte doświadczenie i cenne wskazówki pozwolą drużynie „CYSTERNIAKÓW” wystartować za rok.

Ewa Wereda

Dodaj komentarz

Skip to content