Kurczak po malezyjsku z ryżem kokosowym, czyli niecodzienne zajęcia praktyczne z mistrzem kulinarnym Marcinem Budynkiem

 4 marca 2019 roku uczniowie klasy I, II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w V edycji projektu „Stawiam na drób”.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu z zakresu jakości mięsa drobiowego jest Związek „Polskie Mięso”. Merytorycznie wspiera go Akademia Kulinarna Marcina Budynka, której założycielem jest mistrz kulinarny Marcin Budynek, znany z licznych programów telewizyjnych związanych z gastronomią m.in.: „Dwa żywioły, Dwie pasje”, „Przepis dnia”. Jego specjalność to kuchnia polska w nowatorskim wydaniu, której potrawy mogłyśmy degustować  podczas dwutygodniowych praktyk w ramach projektu „Profesjonalny nauczyciel zawodu” w Hotelu Warszawa w Augustowie w 2014 roku; szefem kuchni był wówczas Marcin Budynek. Obecnie jest właścicielem Tawerny Fisza w tym samym mieście. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Anglii, Chile, RPA, Kanadzie, Malezji.

 Spotkanie składało się z dwóch części. Podczas prelekcji merytorycznej prowadzonej przez pana Marcina Budynka i panią dietetyk Judytę Szymkowiak uczniowie zostali zapoznani z rasami drobiu, wartością odżywczą, czynnikami wpływającymi na jakość mięsa oraz praktycznym rozbiorem tuszki, którego dokonała Kinga Szymańska pod czujnym okiem mistrza.

Podczas drugiej części młodzi adepci sztuki kulinarnej  wykonywali dania z kurczaka i kaczki nowoczesnymi technikami przy zastosowaniu wyszukanych surowców i przypraw pod czujnym okiem doświadczonych mistrzów kulinarnych panów: Marcina Budynka, Angelo Colombo i Kamila Babkowskiego. Ponadto, uczniowie otrzymali mnóstwo przydatnych i cennych wskazówek, potrzebnych do tworzenia wyśmienitych potraw oraz ich oryginalnej dekoracji.

Na zakończenie uczestnikom części praktycznej zostały wręczone certyfikaty i solidne noże szefa.

Warsztaty były świetną lekcją, namiastką pracy w warunkach prawdziwej  restauracji,  przekonały uczniów do częstszego wykorzystywania drobiu w kuchni.

Projekt „Stawiam na drób” w całości jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.                 

                                                                       Krystyna Szerszeń, Barbara Degórska

Dodaj komentarz

Skip to content