Mówimy przemocy, NIE!

    29 listopada w Kętrzynie, już po raz piąty, odbył się „Biały Marsz” przeciw przemocy pod hasłem „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij …”. Było to działanie podjęte przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie  oraz samorząd lokalny pod patronatem Burmistrza Miasta Ryszarda Niedziółki. Marsz związany był z Ogólnoświatową Kampanią „Biała Wstążka”, mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.

    Akcja ta jest odpowiedzią na tragedię, która wydarzyła się 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 studentek, a 13 ranił winiąc je za to, że sam nie został przyjęty na studia techniczne, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później w 1991 roku kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności. W ten sposób mężczyźni złożyli zbiorową deklarację, że nie będą sprawcami przemocy i zamierzają przeciwstawiać się wszelkim formą przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet. W przeciągu sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę. Obecnie „Biała Wstążka” jest prowadzona w prawie 60 krajach, a „Biały Marsz” jest jedną z form w ramach Kampanii.

    W „Białym Marszu” w Kętrzynie uczestniczyli funkcjonariusze policji, pracownicy miejskiego i gminnego ośrodka pomocy społecznej, przedstawiciele samorządu lokalnego, mieszkańcy Kętrzyna oraz młodzież ze szkół. Również nie zabrakło przedstawicieli młodzieży naszej szkoły. Gabriel Mróź i Maciej Mełech wraz z panią pedagog Małgorzatą Sokołowską przeszli z innymi uczestnikami marszu, ulicami miasta na plac Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się wspólny symboliczny taniec jako wyraz wolności ciała i ducha. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali kina „Gwiazda”, gdzie można było podziwiać wystawę prac plastycznych oraz obejrzeć spoty filmowe pt. „Mój bezpieczny świat”, które były pracami konkursowymi w związku z Kampanią. Nasi uczniowie: Adam Rybitwa, Gabriel Mróź i Maciej Mełech za spot filmowy uplasowali się na trzecim miejscu, otrzymując z rąk Komendanta Powiatowej Policji pana Dariusza Ślęzaka dyplomy i nagrody rzeczowe. Jako koordynator i opiekun również dołączam się do podziękowań i gratulacji naszym uczniom. Za rok znów można spróbować własnych sił i wyzwolić swoją kreatywność. Zachęcam.

 

Małgorzata Sokołowska

Dodaj komentarz

Skip to content