WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

            Człowiek jest istotą społeczną, ale odczuwa cel i sens realizacji potrzeb duchowych.

Na co dzień  często nie uświadamiamy sobie, jak wielkim szczęściem jest wspólne przeżywanie, czy wzmacnianie więzi jedną ideą, jednym celem.

       W środowisku lokalnym i wiejskiej okolicy ważną rolę odgrywają działania integrujące  społeczność mieszkańców Karolewa, Kruszewca czy Wopławki. Środowisko, w którym się wychowujemy i przebywamy, kształtuje naszą tożsamość. Najbliższa, w sensie geograficznym i emocjonalnym, jest dla człowieka społeczność lokalna. Nasz szacunek i przywiązanie do tzw. małej ojczyzny wyraża się najczęściej poprzez lokalny patriotyzm. Możemy go zdefiniować jako postawę szacunku, przywiązania i umiłowania swojej lokalnej ojczyzny

Taką inicjatywą realizującą działania „dla nas”,  była uroczysta Wieczornica patriotyczna na 100-lecie niepodległości.

Nasz ZSCKR w Karolewie i Szkoła Podstawowa w Kruszewcu zrealizowały wspólnie montaż słowno-muzyczny. Honorowy patronat nad organizacją uroczystości objęły: wicedyrektor pani Lucyna Olszewska – ZSCKR w Karolewie i wicedyrektor pani Anna Pawluczuk – SP w Kruszewcu. Zaproszeniem na uroczystość był  plakat, który  tematycznie podkreślał  rangę uroczystości. Pomysłodawcą projektu graficznego była pani Natalia Bielińska.

W wieczornej ciszy i zadumie zaproszeni goście, społeczność lokalna, emerytowani pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodziny spotkali się, by ubogacić swoje emocje, wzruszyć serca i umysły, tym, co jednoczy Polaków na przestrzeni lat, by świętować pamięć i z nostalgią śpiewać o Ojczyźnie, czuć jej wartość i siłę. Swoją obecnością zaszczycili nas: ks. kan. dr Kazimierz Żuchowski – proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie, dyrektor ZSCKR pan Jan Mickiewicz, Wójt Gminy Kętrzyn pan Paweł Bobrowski, dyrektor SP w Kruszewcu pan Jerzy Pruszyński,  oraz nauczyciele obu placówek  i emerytowani pracownicy.

Tematem przewodnim występu był motyw tęsknoty Polaków za wolnością, pojednaniem i duchową więzią miłości z Polską. Autorami pomysłu i reżyserami występu były: pani Anna Pawluczuk oraz pani Barbara Jagieło. Dodatkowym atutem programu był udział zespołu muzycznego-Scholii , która zapewnia oprawę muzyczną uroczystości w kościele parafialnym w Karolewie.

 Młodzież zaprezentowała sceny z kart naszej historii, które często przeplatane były muzycznymi  interpretacjami utworów między innymi: „Wolność” i „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza, pieśni patriotycznych, takich jak „Rota”,” Wojenko, wojenko…” a nawet tańcem narodowym. Recytacje wierszy i inscenizacja protestu dzieci polskich we Wrześni miały przejmujący charakter. Na scenie zatańczono również '”Czarny Polonez”. Motywem występów były słowa Edwarda Łojana: „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”, w myśl których uczniowie prezentowali różne oblicza niemocy i nadziei, walki i zwycięstwa dla Polski.

Utwór Jana Pietrzaka: „Żeby Polska była Polską” nostalgicznie i wzruszająco  zaśpiewał  ks. kan. dr Kazimierz Żuchowski.

Nastrój wieczoru udzielił się uczestnikom, wiec słychać było głośny aplauz i częste wspólne śpiewanie utworów z wykonawcami na scenie.

Dodatkową i godną pochwały inicjatywą na świętowanie rocznicy niepodległości było upieczenie i udekorowanie motywami patriotycznymi ponad 100 słodkich muffinek, którymi częstowano  gości.  Pomysł ten zrealizowała klasa I LT wraz z wychowawczynią panią Magdą Jurkiewicz, panią Małgorzatą Jankielewicz oraz przy współpracy z Samorządem Uczniowskim i opiekunem panią Karoliną Janowicz.

Na zakończenie uroczystości dyrektorzy: pan Jan Mickiewicz, pan Jerzy Pruszyński oraz  wicedyrektorzy: pani  Lucyna Olszewska i pani Anna Pawluczuk wyrazili podziękowania młodzieży oraz zaangażowanym nauczycielom, dzięki którym wszyscy uczestniczyliśmy w przeżywaniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Rocznicy, dzięki której spotkały się ze sobą pokolenia, dając wyraz uczuć patriotycznych.

 

Magda Jurkiewicz

Dodaj komentarz

Skip to content